מחקרים

שימוש במטפורמין קשור לירידה בהחמרה באסתמה

במחקר זה נמצא כי שיעורי ההתלקחויות באסתמה ירדו לאחר קבלת מרשם למטפורמין

29.01.2024, 17:35
תרופה, מטפורמין (צילום: אילוסטרציה)

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת Paediatric Pulmonology, החוקרים ביקשו להעריך כיצד שיעורי ההתלקחויות באסתמה השתנו לאחר שמתבגרים ומבוגרים צעירים התחילו טיפול עם מטפורמין ולהבין האם השינויים הללו קשורים להיענות לטיפול.

החוקרים אספו נתונים משניים של מטופלים מגיל 12 עד 20 עם אבחנה של אסתמה ומרשם למטפורמין דרך ה-Arkansas All Payers Claim Database וה-Arkansas School body mass index (BMI) database החוקרים העריכו את השינוי בשיעורי ההתלקחויות השנתיות של אסתמה לאחר שמטופלים קיבלו מרשם למטפורמין. כמו כן, החוקרים העריכו את הקשר בין היענות לטיפול לשינויים בשיעורים אלו באמצעות מודלים של רגרסיה חד משתנית ורב משתנית.

בסך הכל, 464 מטופלים עמדו בקריטריונים של הכללה במחקר.

תוצאות המחקר הדגימו כי שיעורי החמרה באשפוז ירדו לאחר קבלת מרשם למטפורמין (13.4% לפני לעומת 7.8% אחרי, p = .009). בנוסף, השיעור השנתי של התלקחויות ירד יותר ככל שהיענות לטיפול עם מטפורמין עלתה (דרגה p <.001 ,r = −.165) עם זאת, לאחר התאמה בגיל, מין, BMI ושימוש בסטרואידים בשאיפה, עוצמת הקשר נחלשה.

הכותבים סיכמו כי שיעורי ההתלקחויות באסתמה ירדו לאחר קבלת מרשם למטפורמין, אך יש צורך במדגם גדול יותר של מטופלים שחוו התלקחות שכולל מטופלים עם אסתמה שלא קיבלו מרשם למטפורמין כדי לדעת טוב יותר אם ירידות אלו נגרמות עקב שימוש במטפורמין.

מקור:

Ararat E, Landes RD, Forno E, Tas E, Perry TT. Metformin use is associated with decreased asthma exacerbations in adolescents and young adults. Pediatr Pulmonol. 2024; 59: 48-54. doi:10.1002/ppul.26704

נושאים קשורים:  מחקרים,  מטפורמין,  אסתמה,  היענות לטיפול,  מתבגרים
תגובות