מחקרים

האם החלפת טיפול במשאף ICS/LABA למשאף משולש טרלג'י מפחיתה את שיעור ההחמרות בחולים עם COPD?

מחקר שפורסם ב-CHEST: החלפת טיפול למשאף משולש המכיל FF/UMEC/VI, טרלג'י אליפטה הניתן פעם ביום, הובילה להפחתה משמעותית ועקבית בשיעור ההחמרות של החולים. ההשפעה בולטת במיוחד בחולים עם היסטוריה של החמרות

12.11.2023, 11:00

במחקר גדול שנעשה בתנאי עולם אמיתי בארצות הברית ופורסם באוקטובר בכנס ה-CHEST נמצא כי החלפת טיפול במשאף ICS/LABA למשאף משולש הניתן פעם ביום המכיל FF/UMEC/VI טרלג'י אליפטה, מובילה להפחתה משמעותית בשיעור ההחמרות בחולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית.

מחקרים קליניים קודמים בהשתתפות חולים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD) הדגימו כי טיפול במשאף משולש (single-inhaler triple therapy-SITT) המכיל פלוטיקזון פרואט/יומקלידיניום וילנטרול (FF/UMEC/VI) מוביל לשיפור מובהק בתפקודי ריאות ובהחמרות לעומת טיפול עם קורטיקוסטרואיד משולב עם אגוניסט ארוך טווח לקולטני בטא-2 (ICS/LABA). המחקר בחן בתנאי עולם אמיתי את ההשפעה של החלפת טיפול במשאף - ICS/LABA ל-SITT (טיפול משולש במשאף אחד) המכיל FF/UMEC/VI על ההחמרות של COPD.

המחקר בוצע במתכונת רטרוספקטיבית תוך שימוש במסד נתונים גדול בארצות הברית בו נכללו חולים עם COPD בני 35 שנים ומעלה. במחקר הנוכחי הוכללו חולים אשר היו קיימים במסד הנתונים שנתיים ומעלה ואשר החליפו להם טיפול במשאף ICS/LABA למשאף -SITT המכיל FF/UMEC/VI בין ספטמבר 2017 למרץ 2019. תוצאי המחקר הוערכו בכלל החולים ובתת-קבוצה עם החמרה אחת לפחות ב-12 חודשים לפני החלפת הטיפול.

במחקר הוכללו 1449 חולים עם גיל ממוצע של 70.8 שנים (סטיית תקן 8.7 שנים). 54% מהמשתתפות היו נשים ו-68% מהמשתתפים היו ממוצא לבן. 72% מהמשתתפים היו עם עדות לעישון פעיל וציון ה-charlson comorbidity הממוצע של המשתתפים היה 2.3. ב-12 החודשים לפני המעבר ל-FF/UMEC/VI.י66% מהמשתתפים רכשו סטרואידים פומיים ו-98% טיפול של ICS/LABA.י63% מהמשתתפים סבלו מהחמרה אחת לפחות עם ממוצע החמרות של 1.3, מתוכם 32% נזקקו לאשפוז כאשר מתוך המאושפזים 6.9% נזקקו לאשפוז בטיפול נמרץ.

תוצאות המחקר הדגימו כי לאחר תחילת טיפול במשאף FF/UMEC/VI, נצפתה ירידה של 13% בשיעור ההחמרות (1.3 לעומת 1.1, p<0.001). בחולים עם לפחות החמרה אחת לפני החלפת הטיפול נצפתה ירידה של 31% בשיעור ההחמרות (2.0 לעומת 1.4, p<0.001) תוצאות אלו היו זהות עבור כל משאפי ה-ICS/LABA שנבדקו, כולל תת-קבוצה של budesonide - formoterol.

החוקרים מסכמים כי החלפת טיפול במשאף ICS/LABA למשאף משולש המכיל FF/UMEC/VI, טרלג'י אליפטה הניתן פעם ביום, מובילה להפחתה משמעותית בשיעור ההחמרות של החולים. השפעה זו עקבית לכל משאפי ה-ICS/LABA ובולטת במיוחד בחולים עם היסטוריה של החמרות. תוצאות המחקר תואמות למחקרי עולם אמיתי קודמים אשר הוכיחו את היעילות של FF/UMEC/VI לעומת משאפי ICS/LABA ותומכים בהמלצות ה-GOLD המנחות כי חולי COPD בסיכון להחמרות אשר נזקקים למשאף המכיל סטרואידים, צריכים לקבל טיפול משולש.

מקור:

REDUCED CHRONIC OBSTRUCTIVE PULMONARY DISEASE EXACERBATIONS AFTER SWITCH FROM DUAL THERAPY TO SINGLE-INHALER TRIPLE THERAPY IN A REAL-WORLD HEALTH CARE SETTING IN THE US. MEREDITH C MCCORMACK,STEPHEN G NOORDUYN,NOELLE GRONROOS,LYDIA (YEJIN) LEE,MARY JOHNSON,KRISTIN WROBLESKI,PHANI VEERANKI,AFISI S ISMAILA,EMMELINE IGBOEKWE,ROSIRENE PACZKOWSKI. CHEST October 2023

נושאים קשורים:  מחקרים,  COPD,  תפקודי ריאות,  טרלג'י