תיאור מקרה

שחפת ריאתית רגישה לתרופות נשארה עיקשת לאחר השלמת טיפול

תיאור מקרה המעיד כי טיפול תרופתי בלבד, בנוכחות של נגעים קביטריים חמורים של שחפת, לא בהכרח ישיג סטריליזציה וריפוי מלא בכל המקרים

תרבית חיידק השחפת - מיקובקטריום טוברקולוזיס
תרבית חיידק השחפת - מיקובקטריום טוברקולוזיס

מיקובקטריום טוברקולוזיס נמצא בחללי ריאה של מטופלים אשר השלימו את הטיפול האנטי-שחפתי שלהם. המשמעויות הקליניות של הימצאות החיידק גם אחרי הטיפול כוללות הישנות של המחלה וכן שינויים של הרס בתוך רקמת הריאה. מעבר לכך, קיים מעט מאוד מידע לגבי שינוי בשארית במטופלים אשר השלימו טיפול אנטי-שחפתי.

בתיאור המקרה שפורסם בכתב העת BMC Infectious Diseases מודגשים השינויים הרדיולוגיים והפתולוגיים שנשארים לאחר השלמת טיפול אנטי-שחפתי. בנוסף, מודגשת החשיבות של השגת סטריליזציה של קביטציות על מנת למנוע את השינויים המתוארים.

אישה בת 33 התייצגה עם שחפת ריאתית רגישה לתרופות. למרות שהשלימה טיפול סטנדרטי בן שישה חודשים, הודגמו אצלה שינויים בריאות ובבדיקות הדמיה. לאחר מכן, עברה המטופלת סדרת ניתוחים על מנת לכרות נגעים קביטריים, אשר יצאו חיוביים לשחפת בתרבית. לאחר הטיפול הניתוחי, חל שיפור בבדיקות הדמיית החזה של המטופלת, דעכו התסמינים שחוותה והיא קיבלה כותרת של ריפוי.

מתיאור מקרה זה עולה כי טיפול תרופתי בלבד, בנוכחות של נגעים קביטריים חמורים של שחפת לא בהכרח ישיג סטריליזציה וריפוי מלא בכל המקרים. לא רק שקביטציות עלולות לגרום לרה-אקטביציה אלא הן גם יכולות להניע שינויים דלקתיים שבתורם יביאו לנזק ריאתי ולחסימת דרכי אוויר, לברונכיאקטזיות ולפיברוזיס. הוצאה כירורגית של מוקדים אלה יכולה להיות יעילה ואף הכרחית כטיפול משלים לטיפול התרופתי על מנת להביא לעיקור הריאה ולריפוי, שבתורם יתרמו לשיפור ארוך טווח בבריאות הריאה.

לקריאה נוספת: 

Acharya, R.; Upadhyay, K. Hyperinsulinemic Hypoglycemia Due to PMM2 Mutation in Two Siblings with Autosomal Recessive Polycystic Kidney Disease. Pediatr. Rep. 202214, 444-449. https://doi.org/10.3390/pediatric14040052

https://www.mdpi.com/2036-7503/14/4/52

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  רגישות לתרופות,  קביטציה,  שחפת,  חדשות
תגובות