• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
מחקרים

איזה טיפול משולש יש לתת לחולי אסתמה עם התלקחויות?

מטא-אנליזה העלתה כי שימוש במשלב טיפולי משולש של ICS/LABA/LAMA הוא יעיל ובטוח, וכי יש לקבוע את מינון הסטרואידים בהתאם להיסטוריית ההתלקחויות של המטופל

שימוש במשאף לטיפול באסתמה. אילוסטרציה

נכון להיום, קיימות עדויות סותרות על אודות ההשפעה של טיפול משולש במינון קבוע (FDC) של קורטיקוסטרואידים נשאפים (ICS) יחד עם אגוניסט ארוך טווח לקולטן β2י(LABA) ואנטגוניסט ארוך-טווח לקולטן המוסקריני (LAMA).

עקב היכולת של מטא-אנליזות ליישב סתירות הנצפות בתוצאות הנראות לכאורה לא עקביות, החליטו מספר חוקרים לבצע מטא-אנליזה של תוצאות השימוש במשלב הטיפולי ICS/LABA/LAMA על מחלת אסתמה בלתי מבוקרת, ופרסמו את התוצאות בכתב העת European Respiratory Journal.

לצורך ביצוע המטא-אנליזה אספו החוקרים נתונים מניסויים קליניים מבוקרים אקראיים, וניתחו את המידע שהתקבל על אודות 9,535 מטופלים.

משטרים טיפוליים של הטיפול המשולש שכללו ICS במינון גבוה (HD) היו יעילים יותר ממשטרים עם ICS במינון בינוני, וכן ממשטרים שכללו LABA יחד עם ICS במינון בינוני או גבוה, בטיפול בהתלקחויות בדרגה בינונית עד חמורה (סיכון יחסי [RR]= 0.61–0.80) ובהגדלת נפח FEV1 (מ- 33+ ל-114+ מ"ל) (p <0.05).

בנוסף מצאו החוקרים כי משטרי טיפול משולש שכללו HD ICS היו עדיפים על טיפול משולש עם ICS במינון בינוני במניעה של התלקחויות בדרגה חמורה (סיכון יחסי = 0.46-0.65; p <0.05), אך לא של התלקחויות בדרגה בינונית (p> 0.05). משטרי הטיפול המשולש השונים היו יעילים באותה מידה בשליטה על המחלה, ולא נמצאו בעיות מבחינה בטיחותית.

לסיכום, הסינתזה הכמותית שנערכה במחקר זה מצביעה על כך שמשטר טיפולי של FDC ICS/LABA/LAMA לטיפול באסתמה בלתי מבוקרת הינו יעיל ובטוח, וכי מינון הסטרואידים הנשאפים הוא הגורם המבחין בקביעת הטיפול לחולים עם היסטוריה של התלקחויות בדרגה בינונית או חמורה.

מקור:

Rogliani, P et al. European Respiratory Journal. 2021 Sep 2;58(3):2004233. doi: 10.1183/13993003.04233-2020

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסתמה,  טיפול משולש,  סטרואידים,  התלקחויות
תגובות