• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

גברים ערבים בישראל חולים ומתים יותר מסרטן הריאות

נתונים על סרטן הריאה בישראל: הסרטן הקטלני ביותר - 1,908 חולים נפטרו מהמחלה בשנת 2018 - 16.6% מכלל הפטירות מסרטן

סרטן הריאות. אילוסטרציה

הרישום הלאומי לסרטן, במסגרת המרכז לבקרת מחלות בישראל, פרסם אמש (ג') עדכון נתוני תחלואה ותמותה מסרטן ריאות. הדו"ח בן 13 העמודים מציג נתונים הנכונים רק עד סוף שנת 2018. הפרסום הוא במסגרת חודש המודעות הבינלאומי לקידום המאבק בסוג סרטן זה.

הדו"ח מדגיש שסרטן הריאה הוא הסרטן המוביל בשכיחותו כגורם תמותה בישראל. בשנת 2018 היה אחראי ל-21.1% מכלל התמותה מסוגי הסרטן השונים בקרב גברים ול-11.8% מכלל התמותה מסרטן בקרב נשים בארץ. בשנה זו אובחנו 2,693 חולים חדשים בסרטן הריאות, 61.6% מהם גברים ו-38.5% נשים. 1,908 חולים נפטרו מהמחלה באותה שנה.

סרטן הריאה אחראי ל-9.5% ממקרי הסרטן החדשים המתגלים מדי שנה בישראל ול-16.6% מהפטירות מסרטן. עיקר הסיכון לחלות בבני 55 ומעלה בכל קבוצות האוכלוסיה והמין. שיעורי ההיארעות היו גבוהים יותר בקרב גברים בהשוואה לנשים. שיעורים ההימצאות הגבוהים ביותר בגברים ערבים. עיקר התמותה נצפתה בקרב חולים בגיל 75 ומעלה בכל קבוצות האוכלוסיה והמין. שיעורי התמותה היו גבוהים יותר בקרב גברים לעומת נשים והגבוהים ביותר גם הם בקרב גברים ערבים.

ההישרדות היחסית לחמש שנים מסרטן הריאה נמוכה בכל קבוצות המין והאוכלוסיה. למרות זאת, נמצא שעבור גברים יהודים ונשים יהודיות וכן נשים ערביות, שיעורי ההישרדות היחסית שאובחנו בשנים 2013-2008 היו גבוהים באופן מובהק מהשיעורים הדומים בקרב חולים שאובחנו בשנים 2001-1996.

נושאים קשורים:  סרטן ריאה,  סרטן ריאות,  ערבים,  חדשות,  תחלואה ותמותה
תגובות
אנונימי/ת
03.11.2021, 19:50

כמובן שעניין העישון לא מוזכר...רק סרטן, אם לא נחשב את המסורטנים המעשנים האחוז יפחת הצורה דרמטית, למה הדבר דומה? לאנשים הסובלים מפציעות אורטופדיות רק שלא מחשיבים את הפצועים ככאלו שעוסקים בספורט קיצוני כמו קרטה - אדם שהולך לבריאותו לא נפצע - מי שמביא את עצמו לסיכון לא צריך להחשב בסטטיסטיקה!!