• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
תוכן שיווקי

טסלין – לטיפול בנזלת אלרגית מפחיתה גודש אפי

קבוצת טיפול חדשה שאינה אנטיהיסטמין ואינה סטרואיד

נזלת אלרגית (צילום: אילוסטרציה)

חמישה עשר עד עשרים אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מנזלת אלרגית.1 נזלת אלרגית היא מחלה אטופית המאופיינת בתסמינים של גודש באף, נזלת שקופה, התעטשויות וגרד באף. בעבר, היה נהוג להתייחס לנזלת אלרגית כאל תופעה הקשורה למעברי האף בלבד, אולם כיום ידוע כי קיים קשר בין נזלת אלרגית לאסתמה ולאטופיק דרמטיטיס, ולפיכך הטיפול הוא סיסטמי. מלבד התסמינים האפיים, אנשים הסובלים מנזלת אלרגית שאינה מטופלת עלולים לסבול גם מדלקת אלרגית של הלחמית, ״טפטוף״ נזלי, שיעול, גודש בתעלת השמע וסינוסיטיס כרונית.2

אחד מהמתווכים העיקריים בנזלת אלרגית הוא היסטמין.2 ההיסטמין מזרז התעטשות דרך העצב המשולש (הטריגמינלי) ויש לו תפקיד חשוב בגירוי בלוטות הריר לייצור נזלת. מתווכים דלקתיים אחרים, כגון לויקוטריאנים ופרוסטגלנדים מושפעים אף הם, מכיוון שהם פועלים על כלי הדם הגורמים לגודש באף. ארבע עד שש שעות מהתגובה הראשונה לטריגר האלרגי מיוצרת כמות מוגברת של ציטוקינים ומתחיל שלב התגובה השני. ציטוקינים אלה מעוררים תאים דלקתיים שונים וגורמים לגודש אפי.2

הימנעות מטריגרים, במיוחד בתסמינים תקופתיים, אינה תמיד בת-יישום, אולם במקרים שונים של אלרגיה המניעה היא אסטרטגייה אפשרית, חשובה ומומלצת. 2 הטיפולים התרופתיים בנזלת אלרגית כוללים תרופות מקבוצת אנטי-היסטמינים, תרסיסי אף סטרואידילים, תרופות מניעתיות, תרופות אנטי-דלקתיות שאינן סטרואידליות (LTRA), ובמקרים קשים גם אימונותרפיה. 2

קבוצת טיפול חדשה בנזלת אלרגית

ב-2020 הושקה בישראל טסלין, תרופה המפחיתה תגובה דלקתית מקבוצת טיפול חדשה, שאינה אנטיהיסטמין ואינה סטרואיד. החומר הפעיל של טסלין הוא Petasites hybridus (פטסיטס), המוכר גם בשם Ze339. טיפול זה מיועד לילדים מגיל 12 ולמבוגרים, הסובלים מתסמינים של נזלת אלרגית.3 מנגנון הפעולה הייחודי של טסלין מאפשר תגובה הן בשלב המוקדם והן בשלב המאוחר של התגובה האלרגית. בשלב התגובה המוקדם, טסלין מפחיתה שחרור מתווכים דלקתיים, כגון היסטמינים, וכך מפחיתה נזלת אלרגית, התעטשויות וגרד. בשלב התגובה המאוחרת לגירוי, טסלין חוסמת את שחרור המתווכים הדלקתיים מתאי המאסט, וכך מופחתים התגובה המאוחרת והגודש באף.4

במחקר של Thomet ועמיתיו, הוכח כי לאחר 5 ימי טיפול, טסלין שיפרה משמעותית מעברי אוויר (אינומנומטריה), המהווים מדד לגודש באף, רמות ההיסטמין מופחתות וציון איכות החיים של החולים השתפר משמעותית.5 נוסף על יעילותה של התרופה, פרופיל הבטיחות של טסלין הוכח במחקרים שונים. במחקר של Schapowal ועמיתיו, נמצא כי טסלין אינה גורמת להשפעה סדטיבית.

נזלת אלרגית משפיעה על היבטים שונים בחייהם של האנשים הסובלים ממנה. היא יכולה לפגוע ביעילות בעבודה, להפריע לנהיגה ולפגוע באיכות השינה, ולכן, כדי להגיע לטיפול מיטבי יש להתייחס להשלכות הפיזיות והמנטליות שיש לנזלת אלרגית על המטופל.7 מחקרים השוואתיים ומבוקרים מוכיחים כי טסלין מקלה ביעילות גודש באף ותסמינים האלרגיים, ותומכים בכך שטסלין עשויה להוות אפשרות טיפול עבור אנשים הסובלים מתסמיניה המטרידים של נזלת אלרגית.

מקורות:

1. Sheikh, J. Allegic rhinitis. https://emedicine.medscape.com/article/134825-overview#showall Accessed: December, 2018.

2. Akhouri S, House SA. Allergic Rhinitis. [Updated 2019 Dec 24]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: 

3. Church DS, Allergic rhinitis: impact, diagnosis, treatment and management. The pharmaceutical journal. 

4. MoH, Israel. Tesalin -DL-May 2019 _01

5. Data on file.

6. Thomet OA, et al. Anti-inflammatory activity of an extract of Petasites hybridus in allergic rhinitis. Int Immunopharmacol. 2002;2(7):997–1006.

7. Schapowal A; Petasites Study Group. Randomised controlled trial of butterbur and cetirizine for treating seasonal allergic rhinitis. BMJ. 2002;324(7330):144–146.

נושאים קשורים:  סקירה,  נזלת אלרגית,  גודש,  אנטיהיסטמינים,  טסלין