מחקרים

טיפול בילדים עם צפצופים נשימתיים באמצעות מונטלוקאסט

חוקרים בחנו את ההשפעה של טיפול במונטלוקאסט בקרב ילדים עם צפצופים, ומצאו כי הטיפול הביא לשליטה טובה על המחלה בקרב 2/3 מהמטופלים

25.08.2021, 15:50
רפואת ילדים. אילוסטרציה

צפצופים הם ממצא שכיח בקרב ילדים בגיל הרך, ומופיעים בקרב כ-40% מהילדים, כאשר שליש מהם עלולים לפתח צפצופים חוזרים. מונטלוקאסט הינה תרופה פומית קלה לשימוש הניתנת פעם ביום, אך במטא-אנליזות עדכניות טרם נמצאו ראיות מוחלטות ליעלותה שתומכות בשימוש בה.

מחקר פרוספקטיבי שפורסם בכתב העת Pediatric Pulmonology נועד להעריך את היעילות של שימוש יומי במונטלוקאסט לטיפול בצפצופים מסיבות שונות (multitrigger wheeze - MTW), ולזהות גורמים שונים העשויים להשפיע על תוצאי הטיפול.

המחקר נערך במרפאת בית חזה פדיאטרית במשך 18 חודשים ב-DMCH, לודיאנה שבהודו, ונכללו בו ילדים מגיל 6 חודשים עד 5 שנים, שקיבלו אבחנה של MTW והחלו טיפול עם מונטלוקאסט. האבחנה בוצעה על ידי רופא הילדים האחראי על המרפאה, בהתבסס על תסמינים של צפצופים חוזרים שהופעלו על ידי אלרגנים/ משקעים שונים.

המעקב אחר הילדים בוצע לאחר חודש ולאחר שלושה חודשים מתחילת הטיפול. הילדים סווגו כבעלי מחלה שנמצאת תחת שליטה, מחלה בשליטה חלקית ומחלה לא בשליטה, בהתאם לקווים המנחים של ה-global initiative for asthma. החוקרים בחנו את הנתונים שהתקבלו, ובחנו את התוצאים ביחס לגורמים שונים.

139 מתוך 150 ילדים שנכללו במחקר, הגיעו למעקב באופן קבוע. בתום 3 חודשים 94 (67.7%) היו בשליטה על המחלה, 8 (5.7%) היו בשליטה חלקית, ו-37 (26.6%) ילדים נותרו עם מחלה ללא שליטה על אף השימוש במונטלוקאסט.

גורמים שנמצאו כקשורים לשליטה לקויה היו הופעת תסמינים בגיל צעיר (<6 חודשים), היסטוריה משפחתית של אלרגיות, ביקורים מרובים או אשפוזים קודמים עקב MTW, ושימוש במשאפי MDI בעבר. ההורים לא דווחו על תופעות לוואי משמעותיות.

לסיכום, בקרב שני שליש מהילדים חל שיפור בתסמינים לאחר תחילת הטיפול באמצעות מונטלוקאסט. מספר מצומצם של גורמים הקשו על השליטה במחלה בתת-קבוצה של המטופלים.

מקור:

Kahlon, GK et al. Pediatric Pulmonology. 2021 Aug;56(8):2530-2536.doi: 10.1002/ppul.25522

נושאים קשורים:  מחקרים,  צפצופים בנשימה,  מונטלוקאסט,  ילדים
תגובות