• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

אחרי הקורונה: עלייה בזיהומים בדרכי הנשימה ובדלקת ריאות

בקופות ובבתי החולים מדווחים על עלייה במספר הילדים הסובלים עתה ממחלות חום ודרכי נשימה | מספר המאושפזים החיוביים לנגיף ה-RSV גבוה מהצפוי לעונה זו

1,087 ילדים אושפזו בעקבות שפעת מתחילת החורף. צילום אילוסטרציה

בעוד תחלואת הקורונה נמצאת בירידה, מתחילה כבר במערכת הבריאות ההיערכות לתחילתה של עונת חיסוני השפעת, ככל הנראה מיד לאחר חגי תשרי בסוף חודש ספטמבר או בראשית אוקטובר הקרובים.

דו"ח הניטור השבועי של המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות (לשבוע שהסתיים ב-5 ביוני 2021) מצביע על כך ש"נצפתה עלייה בשיעורי הפניות למרפאות שירותי בריאות כללית בשל זיהום בדרכי הנשימה העליונות ודלקת ריאות". אמנם בבתי החולים של הקופה לא נרשם שינוי משמעותי באחוז הביקורים ובמספר הביקורים במיון ילדים ובמיון פנימי בשל דלקת ריאות (בהשוואה לשבוע קודם שהסתיים ב-29 במאי) אולם אחוז הביקורים במיון ילדים של תינוקות בני שנתיים ומטה בשל ברונכיוליטיס מצוי מעל לממוצע רב שנתי ומספר המאושפזים החיוביים לנגיף ה-RSV גבוה מהצפוי לעונה זו.

אותה תמונה גם נצפתה במכבי שירותי בריאות ובדו"ח נאמר: "בשבוע האחרון נצפתה עלייה בשיעור הפניות למרפאות מכבי בשל זיהומים בדרכי הנשימה העליונות URI. העלייה מתבטאת בילדים ובני נוער עד גיל 18 שנה, אולם לא בקרב בני 19 שנים ומעלה (שינוי לא משמעותי לעומת שבוע קודם)".

כן נאמר בדו"ח זה כי "בפניות למרפאות בקהילה של מכבי בשל תחלואה בדלקת ריאות, נצפתה בשבוע האחרון עלייה בעיקר בקבוצת הגיל 5-0 שנים. בשאר קבוצות הגיל, לא נצפה שינוי משמעותי. אבל השיעור הגולמי מצוי כעת בטווח הממוצע הרב שנתי בדומה לתמונת המצב בשירותי בריאות כללית".

כן מצביע הדו"ח על כך שמתוך נתונים מדגימות שנבדקו ל-RSV של מאושפזים מ-25 בתי חולים בישראל, ניכרת השבוע החמישי מגמת עלייה במספר הדגימות החיוביות ל-RSV בהשוואה לשבועות קודמים ומספר הדגימות החיוביות גבוה מהצפוי לעונה זו.

אמנם, צוין בדו"ח, כי נכון ל-30 במאי 2021 דווח עד כה על פעילות שפעת נמוכה באוסטרליה ובניו זילנד - שם חורף עתה ששיאו יהיה בחודשי יולי-אוגוסט, אך מסתמן שגורמי המקצוע ימליצו שיושם בעונת החיסונים קרובה דגש לא רק על החיסון השגרתי לבני 65 ומעלה אלא גם לבני 12-4 שנחשבים כ"מפיצי על" של נגיפים ובשלב זה אינם נכללים בתכנית חיסוני הקורונה, שגם להם יש כנראה השפעה.

פרופ' דוד גרינברג, יו"ר חטיבת הילדים ומנהל היחידה למחלות זיהומיות ב"סורוקה", אמר השבוע לערוץ 12: "במחלקות אצלנו תפוסה של 100% ומעלה. הילדים המאושפזים סובלים עתה לרוב ממחלות דרכי הנשימה. הופיעו כנראה נגיפים שחלקם היו מדוכאים בתקופת הקורונה כמו נגיפי RSV ו-HMPV ונגיפים אחרים ממשפחת הקורונה. בולטת במחלקות נוכחות של נגיפי רינו ו-אדנו וזוהי ודאי לא התקופה האופיינית להופעתם בשנה. בתקופת הקורונה חלה ירידה דרמטית בהופעתם. כנראה זוהי תופעה ביולוגית - 'תחרות' בין הנגיפים שהצליחו לשרוד במהלך התפשטות הקוביד-19. הם מתנהגים עתה באופן שונה מהרגיל".

ד"ר אורי בלה, מנהל המחלקה לרפואה דחופה ילדים במרכז הרפואי קפלן ברחובות, הוסיף: "יש עלייה ניכרת במספר הילדים שפנו אלינו עם מחלות חום. אחד הבולטים בנגיפים הנוכחיים הוא MPV הגורם לחום גבוה, לתחלואה דמוית דלקת ריאות, לקוצר נשימה, כאבים בחזה, בחילות והקאות. מאוד לא אופייני לקיץ. יתכן שזה אפקט פוסט-קורונה".

נושאים קשורים:  מחלות חום,  זיהומים בדרכי הנשימה,  ילדים,  19-COVID,  חדשות,  מחלות נגיפיות
תגובות
אנונימי/ת
11.06.2021, 18:10

לחזור למסכות.