• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

ב"בילינסון" בוצע ניתוח להסרת גידול מסוג מזותליומה ללא כריתת ריאה

במהלך 12 שעות קילפו הרופאים את קרום הריאה, קרום הלב והסרעפת בו נמצא הגידול ולאחריו הזליפו כימותרפיה מחוממת לחלל בית החזה וזאת כדי להימנע מכריתת הריאה

ד"ר אורי ויזל, רופא בכיר במערך לניתוחי לב-חזה ב"בילינסון". "הניתוח משמר הריאה מאפשר למטופלים החלמה מהירה יותר ומאפשר להגיע לטיפול אונקולוגי משלים מהר יותר בהשוואה לניתוח עם כריתת ריאה"

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה בוצע ניתוח משולב של הוצאת גידול מסוג מזותליומה, תוך שימור הריאה של החולה, בשילוב מתן כימותרפיה מחוממת ישירות לתוך בית החזה במהלך הניתוח. תוספת כימותרפיה מחוממת לחלל בית החזה מאפשרת שליטה על נגעים קטנים ביותר או כאלה שלא נראים במהלך כריתת הגידול.

עד כה, לרוב הטיפול המוצע לחולים אלה בישראל כולל כריתה של הריאה – הליך שכרוך באחוזי תמותה גבוהים, סיבוכים רבים לאחריו ופגיעה משמעותית באיכות החיים. הניתוח משמר הריאה המשולב מאפשר למטופלים החלמה מהירה יותר, עם פחות סיבוכים או פגיעה משמעותית באיכות החיים ומאפשר להגיע לטיפול אונקולוגי משלים מהר יותר בהשוואה לניתוח עם כריתת ריאה.

ד"ר אורי ויזל, רופא בכיר במערך לניתוחי לב-חזה ב"בילינסון", שלמד והתמקצע לצד מי שפיתח ושכלל את השיטה הייחודית בבית החולים Brigham and womens שבהרווארד בבוסטון, ביצע את הניתוח יחד עם ד"ר יורי פיסחוביץ, מנהל היחידה לכירורגית חזה במערך לניתוחי לב-חזה ב"בילינסון".

המטופלת שעברה את הניתוח, בת 71 מפתח תקווה, סבלה מקשיים בנשימה, עייפות משמעותית וחוסר יכולת לבצע פעולות יומיומיות. תחילה חשבה כי נדבקה בקורונה אך מרגע שהאפשרות נשללה, החלו הרופאים בביצוע בדיקות מקיפות, כולל אבחנה בניתוח זעיר פולשני בחלל החזה ובהן אובחן הגידול.

לאחר דיון צוות רב תחומי המתמחה בגידולים אלימים אלה, נכנסה המטופלת לניתוח, במהלכו הרופאים הסירו את הקרום שעוטף את הריאה, הלב והסרעפת עליו מצוי הגידול. מדובר בפעולה מדויקת ועדינה מאוד, שדורשת מיומנות רבה. במשך כ-12 שעות עמדו שני המנתחים בחדר הניתוח והסירו את אזור הגידול – כל זאת כדי להימנע מכריתת הריאה.

בשלב הבא בוצעה הזלפת כימותרפיה ישירות לבית החזה, שחומם על מנת לשפר את יכולת הקליטה של החומר בגוף. הניתוח עבר בהצלחה, המטופלת התאוששה בצורה טובה מאוד ושוחררה לביתה לאחר עשרה ימים.

נושאים קשורים:  ד"ר אורי ויזל,  ניתוחי לב-חזה,  ד"ר יורי פיסחוביץ,  בית החולים "בילינסון",  חדשות,  מזותליומה
תגובות
אנונימי/ת
02.06.2021, 19:08

קראנו נכון? החלמה מהירה ממזותליומה?