• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
הודעות האיגוד

חיסוני קורונה בחולים במחלות ריאה כרוניות

המלצת האיגוד הישראלי לרפואת ריאות‎

חיסון (צילום: אילוסטרציה)

מחלת הקורונה מהווה איום בריאותי ממשי לאוכלוסייה כולה, ובכלל זה לחולים במחלות ריאה כרוניות. חולים במחלות ריאה כרוניות נמצאים בסיכון מוגבר לחלות במחלה בדרגת חומרה קשה יותר וכן לסיכון מוגבר למוות כתוצאה מהמחלה.  בחלק מחולי הריאות הכרוניים, קיימים גורמי סיכון נוספים כמו גיל מבוגר, מחלות כרוניות אחרות, וטיפול תרופתי אשר מדכא את מערכת החיסון. גורמים אלו מעלים  עוד יותר את הסיכון לסיבוכים קשים ותמותה מקורונה.

עם תחילת המגפה נערכה מערכת הרפואה העולמית לפיתוח חיסון כנגד COVID19. פיתוח חיסונים אלו הינו מבצע ייחודי וחסר תקדים מבחינת היקף המשאבים העולמיים שהופנו למטרה זו. התגייסות כלל עולמית לפיתוח החיסון אפשרה לפתח חיסונים כנגד COVID19 בזמן קצר אולם ללא פשרות בתהליכי הבקרה ואבטחת הבטיחות והיעילות - כפי שמקובל לגבי כל חיסון.

חיסוני COVID19 אשר נמצאים בשימוש קליני בישראל אושרו לשימוש על ידי משרד הבריאות אחרי שעברו בדיקות מחמירות ונמצאו יעילים במניעת מחלת COVID19, ובטוחים. משך הפיתוח הקצר לא בא על חשבון קיצור תהליכי בקרה אלא על חשבון קיצור הליכי רישוי, וכך נתקבל אישור ה FDA האמריקאי לחיסון.

לנוכח הסיכון הרב לחולים עם מחלות ריאה כרונית  ולאור יעילות החיסונים ובטיחותם, האיגוד הישראלי לרפואת ריאות ממליץ כי חולים במחלות ריאה כרוניות (אסתמה, COPD, ברונכיאקטזיות, פיברוזיס ריאתית, יתר לחץ דם ריאתי ומחלות אחרות) יתחסנו כנגד מחלת הקורונה.

מסמכי עמדה דומים פורסמו גם על ידי איגוד רופאי האלרגיה ואיגודים אחרים. המלצותינו תואמות את המלצות כלל האיגודים, ובעיקרן כי החיסון בטוח ומומלץ.

דגשים לאוכלוסיות מיוחדות:

  1. לחולים עם אסתמה על רקע אלרגי אין מניעה להתחסן אם כאמור לא הייתה בעבר תגובה אלרגית קשה. גם לחולים עם אסתמה קשה המקבלים טיפול ביולוגי אין מניעה להתחסן.
  2. חולים מדוכאי חיסון - נמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה קשה ותמותה ולכן מומלץ להתחסן. חולים שהדיכוי החיסוני שלהם נובע מטיפול תרופתי- מועד החיסון ייקבע בתיאום עם הרופא על מנת להעלות את הסיכוי לתגובה חיסונית טובה בעקבות מתן החיסון. בחולים אלו מומלץ לחסן גם את בני הבית והמשפחה, על מנת לתת הגנה נוספת בפני קורונה.
  3. לחולים אשר פיתחו בעבר תגובה אלרגית קשה ומיידית (תגובה אנפילקטית) מתרופות בהזרקה או ללא גורם ידוע, לא מומלץ בשלב זה להתחסן בחיסון של חברת פייזר.

להורדת המסמך, לחץ/י כאן

בברכת בריאות שלמה,

האיגוד הישראלי לרפואת ריאות

נושאים קשורים:  הודעות האיגוד
תגובות