• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
דלקת ריאות הנרכשת בקהילה

XueBiJing לקשישים עם דלקת ריאות קשה שנרכשה בקהילה

מחקר זה מצא כי XueBiJing מוריד את התמותה החודשית בקרב קשישים עם דלקת ריאות קשה

דלקת ריאות (אילוסטרציה)
דלקת ריאות (אילוסטרציה)

מחקרים מעטים פורסמו על מקרי תמותה של דלקת ריאות קשה שנרכשה בקהילה (CAP) בקרב קשישים. הזרקת XueBiJingי(XBJ) לעומת אינבו הציגה תוצאות טובות במחקרים שנעשו באוכלוסייה הכללית. במחקר זה חקרו את היעילות והבטיחות של XBJ לעומת אינבו בקרב נבדקים עם CAP חמור בריבוד הגיל (קטן מ-65 שנים וגדול מ-65 שנים).

ניתוח פוסט-הוק זה של ניסוי אקראי גדול ביצע השוואה של נתונים של מטופלים קשישים ולא קשישים במתן 100 מ"ל של XBJ כל 12 שעות, לעומת אינבו במשך חמישה עד שבעה ימים.

בקרב 291 הנבדקים המבוגרים מעל גיל 65 שנים, 23 (16.0%) מקבלי XBJ ו-41 (27.9%) מקבלי אינבו (רמת מובהקות 0.014) מתו תוך 28 יום. בקרב 360 הנבדקים מתחת ל-65 שנים, ל-XBJ הייתה תמותה נמוכה יותר (XBJ 15.6% לעומת אינבו 22.8%; רמת מובהקות 0.082), ללא הבדל סטטיסטי משמעותי. משך השהייה הכולל של טיפול נמרץ וזמן האוורור המכני היו דומים בשתי הקבוצות (רמת מובהקות גדולה מ-0.05). ל-XBJ היה גם פרופיל בטיחותי טוב, ללא הבדלים קליניים רלוונטיים בין שתי הקבוצות. השכיחות הכוללת של תופעות לוואי הייתה דומה בשתי הקבוצות.

XBJ היה בטוח ויעיל להפחתה בתמותה תוך 28 יום בקרב מטופלים קשישים עם CAP קשה. יש צורך במחקרים נוספים בהשתתפות מטופלים קשישים כדי לאשרר את תוצאות אלו.

מקור: 

Liu Y. Et al. (2020) Clinical Interventions in Aging: 15 2109-2115

נושאים קשורים:  דלקת ריאות הנרכשת בקהילה,  XueBiJing,  מן הספרות,  מחקרים
תגובות