• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
דעות

מגיפה של תאוות בצע: הרופאים שמרוויחים על חשבון מצוקה אנושית

כתם שמנוני ושחור מתפשט בקהילה הרפואית בארץ - רופאים מכובדים, חברי הקהילה הרפואית, "פרופסורים גדולים", שאינם מטפלים ולא טיפלו מעודם בחולי קורונה קריטיים, גוזרים קופון אצל משפחות החולים

"לא כל מצוקה אנושית היא הזדמנות לעשות רווח, מה גם שכל יחידות הטיפול נמרץ בארץ נושאות בעול והן ברמה גבוהה". צילום: אילוסטרציה

אין זה סוד כי מגיפת הקורונה המשתוללת בכל העולם ובארץ היא מחלה חדשה אשר מגלה פנים חדשות בכל יום ואין עדיין תמימות דעים איך לטפל בחולים בה. בנוסף, למרות שחלק נכבד מהחולים אינו קשה, אלה המוגדרים קריטיים סובלים מתחלואה ניכרת ומתמותה גבוהה.

המצב הזה מביא לכך שמשפחות רבות, במר ייאושן, מחפשות ״דעה שנייה״ אצל רופאים, מרפאים ויידעונים שונים. בעוד תעשיית השקר והכזב הזו פורחת, עדיין אנו יכולים לצפות מרופאים מכובדים, חברי הקהילה הרפואית, שאינם מטפלים ולא טיפלו מעודם בחולי קורונה קריטיים, לא ״לגזור קופון״ אצל משפחות אלו. עליהם להסביר לפונים אליהם, שלמרות שהם ״פרופסורים״ גדולים ומאושיות הרפואה בארץ, הם אינם מטפלים ואינם מכירים חולי קורונה קריטיים ולכן אין להם מה להציע ולדון במקרה המובא בפניהם ובוודאי שלא לקחת תשלום עבור ״האין ייעוץ״ או הייעוץ הטאוטולוגי שנתנו.

היכן היושרה הבסיסית של רופאים ״גדולים״ אלה? ויותר חשוב, מה מבדיל אותם מאותם שרלטנים שלוקחים כסף מאנשים תמימים ונואשים רק כדי למכור להם תוספי תזונה וחלומות באספמיה?

כאשר משפחות באות אלי עם ייעוץ מאושיה רפואית שכזו, אני שואל את עצמי האם ״היועץ״ מכיר את הדיון לגבי הנשמה מלאכותית מגינת ריאות, השכבה על הבטן וגמילה מהנשמה מלאכותית של חולי קורונה שנמצאים בסכנה ל-P-SILI ומעבר מ-Type L ל-Type H, ומה אני צריך להגיד למשפחה על ״הייעוץ״ שנתן, מאחר שלא התמגן, נכנס ובדק את החולה והוא לא מטפל בחולים שכאלה, בכלל.

אדרבא, אם משפחה רוצה לפנות לרופא שמתעסק בתחום הזה, מה טוב, אבל מי שיודע שהוא לא מבין בזה כלום ועדיין דן על הנושא ודורש תשלום?! גם אלי פנו משפחות בשאלות על חולי קורונה מאושפזים בבתי חולים אחרים. ישבתי איתם, ראיתי את הבדיקות והצילומים, סיפרתי מהניסיון שלנו ולא לקחתי שקל. לא כל מצוקה אנושית היא הזדמנות לעשות רווח, מה גם שכל יחידות הטיפול נמרץ בארץ נושאות בעול והן ברמה גבוהה וטובי המומחים מטפלים שם. לכן, זהו אבסורד למתוח ביקורת על טיפול ביחידה זו או אחרת בתנאי מגיפה.

לכל הפחות, ייעוץ שכזה ילווה בגילוי נאות כגון, ״לא טיפלתי מעודי בחולי קורונה קריטיים, לא הנשמתי חולים שכאלה, לא חקרתי ולא כתבתי על נושא זה״

היכן היושרה הבסיסית של רופאים ״גדולים״ אלה? ויותר חשוב, מה מבדיל אותם מאותם שרלטנים שלוקחים כסף מאנשים תמימים ונואשים רק כדי למכור להם תוספי תזונה וחלומות באספמיה. אני מצפה מההסתדרות הרפואית ויותר מכך, ממחלקתה האתית, להרים את הכפפה ולהתייחס לזה.

ייתכן שהדרך להתמודד עם תופעות אלו היא על ידי כתיבת קוד אתי מעשי, שאומר שרופא לא ייעץ בתחום שאין לו מושג בו ובוודאי שלא יקבל תשלום בתמורה. או, שלכל הפחות, ייעוץ שכזה ילווה בגילוי נאות כגון, ״לא טיפלתי מעודי בחולי קורונה קריטיים, לא הנשמתי חולים שכאלה, לא חקרתי ולא כתבתי על נושא זה״.

לדעתי, להסתדרות הרפואית יש חובה ראשונה במעלה להגן על הציבור מפני שרלטנים שמנצלים את הסבל בו הוא נמצא. באותה עת, על ההסתדרות הרפואית להגן על הצוותים המטפלים בחולים קשים ומורכבים אלה, שמתמגנים ונכנסים שעות ארוכות להציל חיים בסביבה של אי ודאות, מפני ההתנהגות הלא קולגיאלית הזו. רק כך, ניתן יהיה לנקות את הכתם השמנוני והשחור שמתפשט בקהילה הרפואית בארץ.

הכותב הוא רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ כללי במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים, שימש כמנהל הטיפול נמרץ קורונה בגל הראשון ועתה ממשיך לטפל בחולי קורונה קריטיים.

הדברים האמורים נכתבו על דעתו בלבד ולא מייצגים את המדיניות ו/או הדעות של מקום עבודתו ו/או עובדים אחרים שם.

נושאים קשורים:  ד״ר יגאל הלביץ,  קורונה,  ההסתדרות הרפואית,  ייעוץ רפואי,  חולי קורונה,  דעות,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.11.2020, 08:47

להסתדרות הרפואית יש חובה, אבל צריכים לקבל הרבה תלונות ורק ככה אולי יואילו בטובם לטפל וגם אז יש סכנה שיגידו שמותר לרופא לשחות נגד הזרם...

אנונימי/ת
12.11.2020, 13:55

הכותב צודק. עם זאת, זה אינו שונה בהרבה מ-״חוות דעת שניה״ במקרים רבים אחרים בימים של שגרה. הבעיה נפוצה במצבים בהם משפחה נואשת תעשה הכל בשביל למצוא בדל של תקווה. איפה האנושיות והאינטגריטי של אותם רופאים שלוקחים אלפי שקלים ממשפחה נואשת ודלת אמצעים על ביקור שתוצאותיו ידועות מראש? ציבור המטופלים הוא תמים ואין לו ידע ״מבפנים״. הוא לא יודע, כמונו הרופאים, שברוב הפעמים, המלך הוא עירום.
רופאים מן השורה צריכים להיות אמיצים מספיק, לקרוא לילד בשמו, ולהוקיע בפומבי את התופעה ישירות מול אותם ״פרופסורים״ חסרי לב ורודפי בצע.
ההסתדרות הרפואית לא תעשה דבר. היא מלכתחילה גוף שמשרת את אותם פרופסורים ונשלטת על ידם. שלא לדבר על ״הלשכה לאתיקה״, שבינה לבין אתיקה אין דבר.

אנונימי/ת
12.11.2020, 14:19

המצפון אולי מציק בפעם פעמיים הראשונות.
לאחר מכן מתרגלים וזה אפילו מלווה בשכנוע עצמי וצידוקים שהם בעצם תורמים והתשלום מגיע להם בזכות.

12.11.2020, 15:18

https://www.ima.org.il/mainsitenew/ViewCategory.aspx?CategoryId=982
נייר העמדה בנושא חוות דעת לחולה מאושפז קיים מאז 2004.
תלונה אתית ספציפית שמית על רופאים הנותנים חוות דעת לא ראויה תתטופל כי הלשכה לאתיקה. כותב המאמר וכל רופא הנחשף לאירוע כמתואר במאמר יכול לשלוח תלונה ללשכה.
לצערי שמעתי על הבעיה לראשונה במאמר זה והכותב מוזמן לפנות ללשכה לאתיקה.

אנונימי/ת
13.11.2020, 10:56

זה מה שהצעתי בטרם קראתי את שלך

אנונימי/ת
13.11.2020, 11:40

פעם ראשונה שאת שומעת??
די להתחסדות ולבריחה מהתמודדות עם אותם עשבים שוטים , אבל בכירים ורבי השפעה, שאף פעם לא ניזוקו מלשכת האתיקה או מכל מוסד אחר של ההסתדרות הרפואית

אנונימי/ת
13.11.2020, 11:47

קרני, את חלק מהבעיה. ההתממות שלך היא הדבר הכי לא אתי שאפשר להעלות על הדעת. מפנה אותך לתכנית עובדה לפני מספר שנים, על רופאים בבית החולים איכילוב, שזיהמו העולם הרפואי בפני כל מדינת ישראל. מה עשית עם זה? מה עשה עם זה ״הפרוייקטור״ הנכבד גמזו שהסרחון הזה הוא מתחת לאף שלו יום יום? כלום ושום דבר.

אנונימי/ת
13.11.2020, 11:52

נו באמת. יודע באופן אישי איך הלשכה לאתיקה מתנהלת עם תלונות על רופאים. אם מדובר בדג רקק קטן ומסכן, שאינו משתייך לברנג׳ה הנכונה מבחינה פוליטית - הוא עובר משפט שדה מהיר וראשו נערף באופן מיידי בגליוטינה. אבל אם מדובר ברופא חזק מבחינה פוליטית וכלכלית, מגלגלים את המקרה כמו תפוח אדמה לוהט למחוזות אחרים או שקוברים אותו עמוק באדמה. בושה וחרפה התגובה שלך.

13.11.2020, 18:50

מציע למגיבים כאן, שבוערת בהם אש הצדק עד כדי כך שהם משתלחים - שלא בצדק -בד׳ר קרני שמקדישה מזמנה ומרצה לעניין, וכל הכבוד לה על כך, לתעל את האנרגיות החזקות שלכם על מנת לעזור. תנו שמות. תנו יד. הצטרפו למי שמנסה למגר תופעות כאלה ואל תחלישו אותם.

אנונימי/ת
17.11.2020, 21:14

עמרי מרוז היקר, אתה תמים. המשחק מכור. הכל תפור מראש - מכרזים, משרות ניהול, דרגות אקדמיות, יש מועדנים סגורים של הקליקות הנכונות. אם אתה אדם ישר דרך ולא כוחני, ולא איבדת את הנשמה שלך לאורך השנים אין לך סיכוי להתקדם. במקביל, אין לך סיכוי לעצור את הזוהמה. היא תשטוף אותך ותחסל אותך.

12.11.2020, 18:26

מילים כדורבנות

12.11.2020, 18:37

דברי אמת.
לצערי זו רק דוגמה לדברים שקורים כל הזמן ללא קשר לקורונה.

אנונימי/ת
12.11.2020, 18:43

ד\"ר הלביץ צודק בהחלט. לצערי לא רק בנוגע למגיפת הקורונה. ולצערי לא רק בנוגע לחוות דעת שניות.
לצערי יש רופאים רבים מידי שהשכר מכתיב את דרכם בהגזמה.
התופעה לא פוסחת על טובים ובכירים גם בטיפול נמרץ.
כמתמחה בתחום נתקלתי לצערי במנהל שנהג לתת ייעוצים לפציינטים חסרי סיכוי ואף לקבלם למחלקת טיפול נמרץ, כאשר ברור שהוא קיבל סכומים מופלגים תמורת זאת. הוא גם לא התבייש להגיד שהוא עוזב את המחלקה על מנת להתפרנס. נתקלתי בקומבינות של כוננויות ותורנויות פיקטיביות על מנת לנפח שכר שמרראש אינו בין הנמוכים במקצועות הרפואה.
ועל דבריה של יו\"ר וועדת האתיקה אוכל רק לומר: לצערי מי שמתלונן ומתריע על תופעות כאלה הוא מי שנדפק. עולם הרפואה בישראל קטן ביותר, ואף אחד לא מעוניין במי שמתלונן.
במקום לבקש מאיתנו, \"הקטנים\" להתריע ולהתלונן, ובכך לדפוק לעצמנו את העתיד, אנא פרסמו קוד אתי וחפשו את מפריו באופן פעיל.

אנונימי/ת
12.11.2020, 21:23

מציע לכולם לקחת נשימה עמוקה. אם יש משהו שהמגיפה הזו לימדה אותנו זה צניעות. תחום שאנחנו, הרופאים, חלשים בו. אני לא מכיר אף \"מומחה קורונה\" שיודע להגיד למשל מי החולה שיגיע להנשמה. אנחנו יודעים לדבר על גורמי סיכון, השמנה, מחלות לב, לימפופניה, crp, אבל אין לנו שמץ של מושג מי מהמאושפזים יעבור מחלה קלה ומי יונשם עם סיכון תמותה גבוה. ומהם, מי יעלה על אקמו? והאם בכלל יעזור? ומי יפתח post corona או mis-a?
בגל ראשון שפכנו על כולם הידרוקסיכלורוקווין, שהיום אנחנו יודעים שבמקרה הטוב לא הועיל ובמקרה הרע הזיק - (מוות פתאומי מ PE בגלל נטיה ל תרומבוזיס?או מvf שקשור בהארכת qt? וכן גם האזיטרו היה מיותר... ולא החולה לא היה מנוטר, הטלמטריה המתוחכמת לא עבדה... גל ראשון). וגם הפלזמה והרמדסיביר לא בדיוק תרופות פלא. אולי עוזרות, בהתחלה? בקשים? ונוגדי קרישה? כמה לתת, מתי? לפי מה? גם על זה אפשר לדון.
ואני אפילו לא נכנס לסוגיית מי החולה המדבק? ולמה אין התייחסות ל Ct בהנחיות משרד הבריאות שמשתנות כל דקה...
אז בבקשה להירגע. מה שכן, למדנו על קסם ה prone, ו high flow והשתפרנו בהנשמה, והבנו שלא כדאי לרוץ להנשים את החולים...
ולכן, חוות דעת שניה בתחום הקורונה זה נחמד. אולי לעיתים עוזר. אבל בואו. רופאי יט.נ ( והפנימאים) הם חוד החנית במגיפה הזו ולהם נסיון גדול עם החולים, לפחות בהיבט של מתן טיפול תומך אופטימלי, אמנות ההנשמה, וניטור מקסימלי. אם רופא מבחוץ מייעץ, הכל טוב, אין לי בעיה שגם תרוויח כסף, אבל בבקשה, עשה זאת בצניעות. ומותר גם להודות לעיתים שאין לך הרבה להציע מעבר לטיפול שהמטופל כבר מקבל. אני יודע שלנו הרופאים קשה לפרגן אחד לשני, אבל אפשר לנסות.
לעיתים כשגובים תשלום עבור ייעוץ, עולה הצורך להוסיף משהו או לשנות משהו. לעיתים זה בסדר ולעיתים מיותר. גם לתת reassurance למשפחה שהקרוב שלהם מקבל הטיפול המיטבי במקום בו נמצא זה בסדר. והכי טוב, שהיועץ ידבר ישירות עם הרופא המטפל במחלקה. יקבל פרטים, ישמע דעות של הצוות שקרוב למטופל, לילות כימים.

אנונימי/ת
13.11.2020, 10:20

פיספסת את נקודה ...ד\"ר הלביץ כועס על אותם הפרופסורים שנותנים יעוץ מבלי שיש להם ניסיון בטיפול בחולי קורונה...מה כבר יכולים לתרום מלבד כסף לכיסם??

אנונימי/ת
13.11.2020, 17:22

תקרא שוב

אנונימי/ת
15.11.2020, 11:04

תודה על התגובה המפורטת הזאת!

אנונימי/ת
13.11.2020, 08:24

אמת ויצב
אפשר להוסיף לרשימה עסקני רפואה שפועלים לפי׳׳שמור לי אשמו לך ׳׳
אם צריך לנקות אורוות אוגיאס אפשר גם להתחיל בבית חולים שלך ....

אנונימי/ת
13.11.2020, 09:05

אמת עצובה.
אגב, מה נותן לפרופסרים כאלו ואחרים לתת חוות דעת בנושאים נוספים שאינם מבינים בו?
פוליטיקה, ימין/שמאל, דת ומדינה ועוד תחומים רבים שנושאי תואר פרופסור חושבים שהם מבינים בהם?

אנונימי/ת
14.11.2020, 08:44

👍

אנונימי/ת
13.11.2020, 09:07

למה זה שונה מכל חולה אחר במצוקה נשימתית? כי ברקע יש קורונה?
יש לך הוכחה שזה באמת שונה?
נראה שאתה מנסה לגזור קופון של בלעדיות בטיפול.
חוות דעת שנייה ושלישית ורביעית היא גם מאושיות הרפואה

אנונימי/ת
13.11.2020, 09:09

כי בזה אין מומחים גדולים עדיין.

13.11.2020, 09:16

לצערי הרב חלק מהרופאים שכחו את שבועת הרופא שגורסת קודם אל תעשה נזק... מסתבר שתאוות הבצע והאגו מצויים גם בתחום המקודש הזה

אנונימי/ת
13.11.2020, 09:26

מבלי להפחית בחשיבות הנאמר, מוטב שההסתדרות תפנה את משאביה לדאוג למעמד הרופא וההשתכרות שלו.
שום מקצוע בחברה לא דורש השקעה כ\"כ עצומה וסובל משחיקה כ\"כ קשה.
כל המקצועות השכנים (ע\"ע סיעוד) משפר ומשמר את תנאי ההעסקה ורק אצלנו חדשות לבקרים פוגעים בשכר.
אף אחד לא רוצה להתעשר, אבל אנחנו התרגלנו מאז ההתמחות להוריד את הראש ולהנהן על כל חבטה בראש...
נמשיך להתלונן ולא לעשות כלום!

אנונימי/ת
13.11.2020, 15:25

תגובתך הינה תגובה אופיינית לשיח המיילל של רופאים רבים , למרות שהרופאים מובילים במשק בהכנסות הגבוהות שלהם בהשוואה לשאר המקצועות.
שיח זה מאפשר להלבין כל עוולה של אותם עשבים שוטים ( די רבים) שקיימים בין הרופאים
וכן, אולי זה יפתיע אותך אבל יש עוד מקצועות ותפקידים קשים ודורשניים במשק לא פחות מרופאים.

אנונימי/ת
13.11.2020, 09:27

והנה ההלקאה העצמית של הרופאים שלא מאחרת לבוא כהרגלה. עובדה בסיסית שכדאי שתפנימו - גם רופאים הם בני אדם וגם להם מגיעה השתכרות התואמת לזמן לימודיהם וקושי עיסוקם. אם זכה פרופסור שהוא לשנים רבות של נסיון וידע ברפואה כלשהי, יכול לפרסם עצמו כנותן חוות דעת שניה בכך - ובפרט לקורונה, גם לרופא טיפול הנמרץ באיכילוב או בשיבא אין מושג ירוק מעבר לספרות הקיימת מה מבדיל חולה אחד ממשנהו.
אותה צרות עין והתחסדות לא מקדמת אתכם בהסכמי הרופאים המזעזעים, בשיפור תנאי התעסוקה וכתוצאה מכך - שיפור הרפואה בארץ עבור המטפלים ועבור המטופלים.
תתמודד יקירי, לרופאים מותר להרויח, כמובן אם אינם גורמים לנזק. ואם נתנה חוות דעתו רוגע או ידע למטופל או למשפחתו - דיינו.

13.11.2020, 11:35

גכון , לרופאים מותר להרוויח
אבל מקצוע הרפואה שונה ממקצועות אחרים , כי הוא מחייב אמות מוסר מעט שונות ( יש שיגידו גבוהות יותר) ממקצועות אחרים. לכן , בניגוד לדעתם של רופאים רבים שנוהגים לסגל לעצמם \"חיים קלים\" ההכנסה הכספית במקצוע הרפואה אינה חזות הכל, לא כל מה שמותר לאחרים מותר לרופאים ( אתית , לא חוקית).
הציבור מתגמל דרישה זו בהכנסה מאד מכובדת ( נכון, לא במשכורת אלא בהכנסה) ובכבוד ומעמד חברתי שונים מזה של מקצועות אחרים.
האם אותם \"רופאים מכובדים\" גורמים נזק ? בוודאי, לחולים למשפחותיהן ולמעמדו של מקצוע הרפואה

אנונימי/ת
13.11.2020, 09:27

יגאל - תמיד היית בנאדם ישר מה שהפך אותך לרופא ישר (מכיר אותך מגיל 16)

13.11.2020, 09:41

הכותב צודק לחלוטין. לצערי הדברים האלה נעשים גם בימי שגרה. אני רואה במרפאה מקרים רבים בהם רופא \"פרטי\" ששלמו לא אלפי שקלים ממליץ על טיפולים שלא יעזרו למטופל. מקרים שבהם מטופלים שילמו עשרות אלפי שקלים על טיפולים שהשאירו את המטופל חולה וגם עני. זה עוד בלי הרפואה האלטרנטיבית... הקורונה זו רק המחלה החדשה שמרוויחים עליה קופה, זה הכל.

אנונימי/ת
13.11.2020, 09:42

בוקר טוב, אבל זה לא רק קורונה.
בכלל כל נושא הפרופסורה, לה אין כל קשר לעבודה הקלינית, ולמרות זאת מהווה מוקד משיכה מספר אחד לייעוצים, חוות דעת שניות, ומצג שווא כאילו המדובר ברופאים טובים יותר, כשבפועל פעמים רבות - גם אם לא תמיד - רופאים אלו השקיעו הרבה יותר בכתיבת מאמרים מאשר בהתמקצעות קלינית. הקורונה היא בסה\"כ עוד ארוע בבעייתיות המקצועית הקיימת בעיקר בארצנו עם חוות דעת שניות, פרופסורות, ועוד

13.11.2020, 09:55

כל מילה חזקה כסלע איתן

אנונימי/ת
13.11.2020, 10:07

צודק!!! מילים כדורבנות !!!!
צריך גם להזכיר את אותם פרופסורים שמשתתפים בוובינרים והרצאות מקוונות, גוזרים קופון נאה, בלי להתקרב למחלקת קורונה או לטפל החולים הללו

13.11.2020, 10:10

צודק בכל מילה !!!

13.11.2020, 10:16

מסכימה עם כל מילה. ישנה חשיבות עליונה לדעה שניה , גם כי כולנו טועים לפעמים ולא יודעים הכל, וגם כי זה נותן למשפחה תחושה שעשו הכל בשביל אהובם. ועם זאת, דעה שניה צריכה להיעשות מתוך צניעות וקוליגיאליות ובגילוי נאות. ובוודאי שדעה שניה לא צריכה לנצל כלכלית משפחה במצוקה איומה.

בהחלט, קבלת חוות דעת מקצועית נוספת היא זכות בסיסית של המטופלים ולעיתים עוזרת לקבל החלטות.
הר״י יכולה לסייע בהסדרה של הנושא באמצעות המלצה לכולנו להתחיל את חוות הדעת במספר משפטי חובה המתארים את הנסיון של היועץ/ת בתחום כולל פירוט הנסיון המעשי במקרים דומים. את אותה ההנחיה יש לפרסם לציבור.

אנונימי/ת
13.11.2020, 10:30

\"....עליהם להסביר לפונים אליהם, שלמרות שהם ״פרופסורים״ גדולים ומאושיות הרפואה בארץ, הם אינם מטפלים ואינם מכירים חולי קורונה קריטיים.....ולא לקחת תשלום...\" קראתי את הקטע הזה בתחילת המאמר והתחלתי לצחוק ואחרכך התביישתי מעצמי והתחלתי לבכות... מישהו מכיר פרופסור כזה צנוע שיגיד שלא יכול לתת יעוץ כי זה לא בתחום היידע שלו? בוודאי יש צדיקים כאלו אך הם ( לצערי...) היוצאים מין הכלל...

אנונימי/ת
13.11.2020, 10:50

אין מקום לנוהג נפסד זה, אבל יחד עם זה אם יש דברים שידועים לד״ר הלביץ מדוע שלא יפרסם שמות מקומות ועובדות. ככה רפש נדבק גם על החפים מפשע.

13.11.2020, 11:22

יישר כח. כן ירבו הקולות האמיצים והישרים

אנונימי/ת
13.11.2020, 11:43

בגלל זה חשוב שדווקא רופאות ישרות ומקצועיות כמוך יתחילו לתת גם חוות דעת שניה

אנונימי/ת
13.11.2020, 11:36

הכותב תמים ביותר או מיתמם. תאוות הבצע בקרב רופאים בכירים אינה חדשה. למשל מנהל מחלקה שאינו מנתח בביה״ח הציבורי, אלא רק פרטי, תמורת 150,000₪ במזומן. חלק מזה נגרם בשל מבנה המערכת הפרטית- ציבורית המעוות (תודה לחיים רמון).
אגב, בבתי החולים בירושלים, שבאחד מהם עובד הכותב, השר״פ מקל על תאוות הבצע ו״מלבין״ אותה כביכול..

אנונימי/ת
13.11.2020, 19:23

מה הבעיה בשר\'\'פ? האם עדיף שכל התשתיות יעמדו בשיממונם חצי יממה והרופאים ירוצו לקליניקה הפרטית? באף מערכת פרטית ביזבוז משאבים כזה לא עובר.

13.11.2020, 12:03

ד״ר הלביץ צודק לגמרי, ומדובר בתופעה רחבה הרבה יותר.
בארץ קיימת תרבות של דיונים על חולים בישיבות צוות, בלי שרוב המשתתפים בכלל ראו את המטופלים או דיברו איתם, ובישיבות אלה חורצים גורלות. אפשר לתת עצה, לשתף ידע, אך לא סביר שרופאים שלא ראו את המטופל מחליטים במקום הרופא המטפל

אנונימי/ת
13.11.2020, 12:28

צודקים, יישר כוח. אכן סגר הוא טיפול לא מידתי, זמני, לא דיפרנציאלי ומונע משיקולים פוליטים

אנונימי/ת
14.11.2020, 08:54

👎

13.11.2020, 12:42

יש תופעות לא מעטות של השחתה מוסרית בקרבנו, רופאים, מוסדות רפואיים וחברה. זאת המתוארת על ידי הדוקטור הלביץ היא אחת מהבולטות . מעשית לצערי, קשה מאוד להילחם בה היות והדבר דורש עימות עם קולגה, חבר או ממונה ומעבר למבוכה קיים גם סיכון בעימות שכזה. בעניין זה עדיפות נורמות טובות על חוקים נוקשים. האם להמתין עד בוש ללשכה לאתיקה? אפשר... ואפשר גם להמתין בסבלנות ליד שער הרחמים לביאת המשיח. שבת שלום

אנונימי/ת
13.11.2020, 15:19

לשכת האתיקה של ההסתדרות הרפואית היא אחת הבדיחות העצובות של הר\"י
התנהלותה השערוריתית מהווה את אחד הגורמים לתופעות מושחתות רבות שפוגשים בין רופאים.

אנונימי/ת
13.11.2020, 16:19

צודק/ת לחלוטין. הגיע הזמן להעמיד לשכת אתיקה שמורכבת מאנשים אמיצים ויישר דרך, שיש להם הבנה אמיתית בענייני אתיקה ולא הגיעו לשם כי נמאס להם מכירורגית שד.

תודה לד״ר הלביץ על העלאת נושא כה חשוב שאנו עדים לו בכל תחומי הרפואה, והוא אך מודגש בהקשר לטיפול בחולים במצב קריטי. תומכת ומזדהה עם כל מילה. תודה לד״ר הלביץ על עבודה אינסופית סביב השעון לטיפולי בחולי קורונה קשים.

13.11.2020, 12:56

עצם העובדה שרופא מקבל חולים באופן פרטי, מהווה שער למדרון החלקלק בין יעוץ רפואי לבין יעוץ שרלטני. כסף יעוור עיני צדיקים מסלף דברי חכמים.

אנונימי/ת
13.11.2020, 14:27

מילים כדורבנות !
יישר כח !

אנונימי/ת
13.11.2020, 15:56

תופעה זו מוכרת לנו כבר עשרות שנים. לפני 35 שנים כשהייתי מתמחה ותיקה בבית החולים - ילוד עם פוליציטמיה ניזקק להחלפת דם חלקית. ההורים פנו לרופא בכיר במחלקת ילדים ליעוץ נוסף. הרופא התקשר אלי לשאול אותי מה התהליך והאם הוא נחוץ - וקיבל תשלום מההורים שבטחו בו שישגיח על התהליך. כואב הלב אבל זאת כנראה תכונה לא נדירה גם בקרב רופאים.

אנונימי/ת
13.11.2020, 17:11

יגאל תודה! תודה על העלאת נושא חשוב שבכלל אינו בשוליים. תודה על עבודתך שמאז ומתמיד מונחית רק על יד שיקולים מקצועיים ומסירות אין קץ. תודה על השעות הארוכות והזמינות התמידית בתקופת הקורונה. תודה על הישירות והצניעות. אתה בדיוק הדוגמה שאפשר אחרת.

13.11.2020, 17:13

גאה בך מאוד שולחת חיזוק ועידוד.
שבת שלום.

אנונימי/ת
13.11.2020, 17:38

הכותב צודק בהחלט. אולי ראוי למערכת הרפואית הישראלית ללמוד על בקרה ופיקוח ממערכות וותיקות יותר. למשל, בקנדה, כל רופא חייב לעבור ביקורת על עבודתו בתוך עשר שנים מקבלת הרשיון, כולל אספקטים אתיים. אם נמצא פגם כלשהו , הוא יזומן לביקורות נוספות (אם רשיונו לו נשלל).

אנונימי/ת
13.11.2020, 17:41

ד\"ר הלביץ הוא מהרופאים המסורים והמקצועיים ביותר שיש. הוא יהפוך כל אבן עבור מטופל ויילחם לקדמו בכל תנאי. ומכאן הקושי לקבל את המצב שמתאר. זה היה כך וכנראה יישאר כך כי רב הציבור לא מכיר את הניואנסים, את העבודה מאחורי הקלעים עבור המטופל, את הדיונים, ההתייעצויות עם המומחים בתת התמחויות, הרביזיות של ההדמיה... אבל כשמשלמים במיוחד עבור ייעוץ הוא \"חייב להיות טוב\"... כמאמר רופא בשקל שווה שקל... וחבל שזה כך... המשך לעבוד ולהיות מי שאתה. אתה יכול לישון בשקט.

14.11.2020, 08:17

כל הכבוד יגאל!

14.11.2020, 09:18

הצדק עם ד\"ר הלביץ והדבר נכון בכל ימות השנה ובכל התחומים. הקהל אינו יודע לעתים למי לפנות לקבלת חוות דעת נוספת. או אז פונים למי שיש לו שם, בד\"כ מנהל מחלקה או נושא תואר פרופסור ולאו דווקא ידען בתחום הספציפי. כך למשל נתקלתי לא אחת בחולה המטופל היטב במחלת רשתית על ידי מומחה בתחום. וכאשר רצה \"דעה נוספת\" פנה לפרופסור ידוע העוסק באוקולופלסטיקה...
מבחינה מוסרית היה ראוי שהרופא יסביר לו כי אינו בקי בתחום ויפנה אותו למומחים בתחום

14.11.2020, 09:18

ד\"ר הלביץ צודק לחלוטין. זו תופעה שצריך לגנות ולהוקיע, ואכן גם צריך מנגנוני פיקוח אקטיביים יותר של הר\"י כפי שטענו בתגובות.
תודה לך יגאל יקר, על כך שאתה הולך עם האמת שלך ולא מפחד להשמיע אותה. חשוב ביותר!

אנונימי/ת
14.11.2020, 09:34

הטעות הגדולה ביותר של הפרוייקטור היתה שהוא עצמו הכניס שיקולים פוליטיים מייד בתחילת עבודתו! והעניין הוא אי ההתמודדות עם ההפגנות מימין ומשמאל!!! והאמירה שהוא לא יקיים סגר כלכלי!!!
דברים אלו שידרו מייד לציבור שאם רופא שהשיקול הבריאותי צריך להיות השיקול העיקרי בעבודתו ולא שום שיקול אחר! את השיקולים האחרים צריכים להביא אנשי זכויות האדם הזכות להפגין! ואנשי הכלכלה כנגד הסגר!
לכול בר דעת והגיון בריא היה ברור שההפגנות הן חלק ממדגרות ההדבקה והפרוייקטור מתעלם ובכוונה הוא איבד את האמון שניתן לו.
אם היה מסוגל לפנות לנשיא אוקראינה יכל לפנות גם לנשיאת בית המשפט העליון/למחוקק ולדרוש הפסקת ההפגנות-התקהלויות!

אנונימי/ת
14.11.2020, 09:35

נשלח לכאן בטעות של המערכת!

14.11.2020, 09:40

בושה היא שרוב המגיבים מסתתרים בפחדנות מאחורי מסך האנונימיות. הדיון מאבד כל משמעות. אם הכותב לא מזדהה זה אומר שהוא בעצמו לא מאמין למה שהוא כותב ולא מסוגל להגן על עמדותיו.

14.11.2020, 13:46

פרופ\' אבירם צודק. האנונימיות באתר הזה - דוקטורס אונלי הלוקרטיבי- אינה שונה משיח טוקבקים בכל רשת חברתית אחרת. הישתלחויות, השמצות, האשמות והכל בחסות הקלות הבלתי נסבלת של לחיצה על מקלדת שסובלת הכול.

14.11.2020, 13:51

ולעצם העניין- מומחים מוזמנים על ידי משפחות הנמצאות במצוקה קשה. הדבר מעוגן בחוק זכויות החולה (ס\' 7- דעה נוספת) והרופא המטפל והמוסד הרפואי חייבים לסייע בכך. מה שנסגר בין המשפחה והמומחה אינו מענייננו.

אנונימי/ת
14.11.2020, 16:39

שני פנסיונרים מתלהבים בכך שהם מעזים להזדהות בשמם המלא...
וואו - אילו גברים אתם!

14.11.2020, 16:48

אל תססתרו אתר נמוקים נבובים , כולם יודעים כי דבריו של הכותב הם אמת. הכותב אדם אמיץ . לקרוא את הדברים ולהתנחם כי טרם בזזו מתוך חזיריות תאוות בצע כסף שאינה יודעת שובע ,רופאים בכירים ומנהלי מחלקות ומנהלי בתי חולים את הרפואה הציבורית, דבריו מצבעים כי המאבק לא אבוד ומכבסת המילים בה משתמשת אצולת הרופאים הבכירה שאינה יודעת שובע בתאוות בצע הכסף , ניתן להרים מסך מעליה ועל תעלוליהם . זה החל ב\"רפואת תיירות מרפא \" מהותה אוליגרכים אנשים אמידים מהגוש המזרחי מייבאים את תחלואיהם ומעמיסבים את עצמם על הרפואה הציבורית ימי אישפוז אבחונים מכוני הדמייה תשתיות תרופות ואיברים . את הכסף משלשלים לכיסם רופאים שאת מעשהם המנוולים לא יסתירו גם אם מרחף ומקדים לשמם תואר פרופסור. ידעו הללו כי העובדה שאינם מצויים מאחרי סורג ובריח ואינם מורשעים ככל לוקח שוחד וגנב ,זה רק בגלל שחיתוןת בפרקליטות שנוהגת אתם בעצימת עין , ככול שהדיון הציבורי יתפתח ותמקד בסוגיה זו לא ישאר לפרקליטות אשר רובם של הרופאים הללו לא פעם צאצאיהם ומשתייכים לקליקת נושאי התארים . שלל תאריהם אינם עומדים להם לנוכח מהות המוסר והמצפון והערכים , מדובר במעשים נקלים בזויים מדובר באנשים על תאריהם עלובי נפש . יש להניח שנושא זה יטופל עי תנועות מחאה ויחשפו מעלליהם שמהותם עבריינות קשה מכוערת נטולת מצפון. אני רשמתי לפני את המאמר של הרופא את שמו את דבריו . על מנת שבבוא היום הציבור יזכור כי היכן שהיו פושעים נקלים מנוולים היו גם אנשי מוסר .

אנונימי/ת
15.11.2020, 07:45

ניכר ששכחת באיזה מערכת אתה עובד. חלקינו עדיין כפופים לאותם פרופסורים שבוודאי יזכרו אותנו לטובה בעבודה או בועדת קידום כזו או אחרת. ואם שמת לב, רב התגובות פה סה\"כ לעניין.

15.11.2020, 09:34

עוד פחדן מצוי שרק הלשון אצלו ארוכה

אנונימי/ת
15.11.2020, 10:36

חבל שאדם במעמדך משיב כך. מנסים עדיין לשמור על רמת דיון סבירה. מצד שני אתה old school לטוב ולרע... ולכן תגובתך צפויה. הכל טוב.

אנונימי/ת
15.11.2020, 11:05

כשאתה חלק מהמערכת קשה מאד לצאת אישית נגד רופאים בכירים שסרחו , מבלי שאתה תינזק
זוהי הסיבה לטכניקה שנוקטת לשכת האתיקה , לדרוש תלונות ספציפיות של רופא כנגד רופא.
זה מאפשר לה לרחוץ בנקיון כפיים מבלי להתמודד עם בעיות אתיות או התנהגות של רופאים רבים. הדרך האחרת, שדורשת התמודדות אמיתית עם בעיות, היא ליזום תלונות ובדיקות שיבואו ממנה ולא יחשפו רופאים לבעיה אישית, אבל למה להתאמץ ולהתמודד עם אנשים שמחר עלולים שלא לבחור בך לחבר בכל מוסדות הר\"י למיניהם
ולגבי הטוקבקים שנכתבו באנונימיות, רובם הגדול עניניים , נכונים ומתמודדים עם בעיות אמיתיות. האנונימיות מונעת עימות בין המגיבים לאלו שמחר ימשיכו לעבוד עימם, לא ראיתי שם ההשתלחויות או השמצות כפי שאתה כותב

אנונימי/ת
15.11.2020, 11:16

לגמרי. לא ראיתי כאן תגובות שמשתמשות באנונימיות כדי להשתלח, אלא כדי לומר את האמת שהמחיר שלה ללא אנונימיות לא מאפשר לומר אותה.

אנונימי/ת
16.11.2020, 19:18

בדיוק נמרץ. הכותבים המתנשאים גם ככה כבר בפנסיה ועוד עושים לביתם.

אנונימי/ת
14.11.2020, 15:21

גם בוועדות שונות רואים חוות דעת מטעם,
מצוצות מהאצבע.
....

14.11.2020, 16:46

הכותב אדם אמיץ . לקרוא את הדברים ולהתנחם כי טרם בזזו מתוך חזיריות תאוות בצע כסף שאינה יודעת שובע ,רופאים בכירים ומנהלי מחלקות ומנהלי בתי חולים את הרפואה הציבורית, דבריו מצבעים כי המאבק לא אבוד ומכבסת המילים בה משתמשת אצולת הרופאים הבכירה שאינה יודעת שובע בתאוות בצע הכסף , ניתן להרים מסך מעליה ועל תעלוליהם . זה החל ב\"רפואת תיירות מרפא \" מהותה אוליגרכים אנשים אמידים מהגוש המזרחי מייבאים את תחלואיהם ומעמיסבים את עצמם על הרפואה הציבורית ימי אישפוז אבחונים מכוני הדמייה תשתיות תרופות ואיברים . את הכסף משלשלים לכיסם רופאים שאת מעשהם המנוולים לא יסתירו גם אם מרחף ומקדים לשמם תואר פרופסור. ידעו הללו כי העובדה שאינם מצויים מאחרי סורג ובריח ואינם מורשעים ככל לוקח שוחד וגנב ,זה רק בגלל שחיתוןת בפרקליטות שנוהגת אתם בעצימת עין , ככול שהדיון הציבורי יתפתח ותמקד בסוגיה זו לא ישאר לפרקליטות אשר רובם של הרופאים הללו לא פעם צאצאיהם ומשתייכים לקליקת נושאי התארים . שלל תאריהם אינם עומדים להם לנוכח מהות המוסר והמצפון והערכים , מדובר במעשים נקלים בזויים מדובר באנשים על תאריהם עלובי נפש . יש להניח שנושא זה יטופל עי תנועות מחאה ויחשפו מעלליהם שמהותם עבריינות קשה מכוערת נטולת מצפון. אני רשמתי לפני את המאמר של הרופא את שמו את דבריו . על מנת שבבוא היום הציבור יזכור כי היכן שהיו פושעים נקלים מנוולים היו גם אנשי מוסר .

14.11.2020, 16:56

על הציבור להתחיל לטפל ברפואה השחורה שמהותה נטילת שוחד גנבת תשתיות ציבוריות. משרד הבריאות גם אם הוא מחפה על הבכירים ,ברור כאשר הציבור יפעל נגד התופעה ,לא יועילו בכירי הרופאים שנשתלו במנהלת המשרד לחפות על הפשעים הללו. כבר כעת יש תנועה הדורשת לקבל פירוט לפרוטוכול הטיפול שניתן לחולי הקורונה לפי פילוח סוציאקונומי ואם כמסתמן חולים אמידים קבלו תרופות מתקדמות ויקרות וטופלו בפרוטוכול טיפול אחר. את העדר מוסריותם של הבכירים ברפואה הציבורית ראינו גם ראינו כאשר נחשף מסמך התיעדוף שגבשו בכירי הרופאים מסך שעולה מתוכו ביזוי צלם אדם ורמיסת ערכי יסוד וכבוד האדם וחרותו ובפרט שוויונות החולה בטיפול. מי שלא קרא מסמך זה יכול עוד להישאר הוזה ומדמיין כי יש עוד שבועת רופאים וכי יש רפואה ערכית בבתי החולים.

אנונימי/ת
14.11.2020, 18:22

ד\"ר הלביץ היקר, אני מגיב באנונימיות לא כי יש משהו מטאיד במה שאני אומר, אלא בגלל תרבות השיח פה שאינה שונה מטוקבקים באתר רכילות. אתה מדבר מדם לבך, והרפלקס של כל רופא שמשקיע את כל זמנו ובריאותו בהצלת אדם, ומביאים לו \"חוות דעת שניה\", היא מתנגדת ומתקוממת. כגילוי נאות אגיד לך שאני מנהל מחלקה, ואני לא נותן יעוצים בבתי חולים אחרים, ולא מתפרנס מזה. יחד עם זה, כאשר מאושפז אצלי חולה במצב מסכן חיים, מדאיג, ועם הרגשה שאין מה להוסיף מבחינה טיפולית, אני עצמי מציע למשפחה להביא יועץ חיצוני ומזכיר להם את הזכות הזאת. לא כי אני מחפש עוד עצה, אלא כי אני רוצה שהמשפחה תשמע מעוד מקור, שהכל נעשה, והטיפול מצויין. זה עוזר להם, מרגיע אותם, ומחזק את תחושת הבטחון שלהם בנו, ושהגיעו למקום הנכון. במחלקה של קורונה זה נכון שבעתיים. המשפחה לא יכולה לקחת את החולה ולעבור בי\"ח, וגם לא לעמוד לחד מיטתו ולהחזיק את ידו. זה חוסר אונים משווע, ואם בעצם הבאת רופא בכיר ומוכר, שעבר דבר או שניים, ויודע לדבר עם משפחה ברגעים קריטיים שכאלה, המשפחה תחוש בטחון, והיועץ ירגיע שכל מה שניתן עושים, אז מה טוב. כל עוד הדברים נעשים בצורה מכבדת מצד היועץ, עם גילוי נאות, ועם קולגיאליות לצוות, אז זה בסדר, גם אם לא היתה שום תרומה מקצועית משמעותית אלא רק הרגעה של משפחה, דבר שיקל מאד על הטיפול שלך וההתמודדות עם המשפחה.

14.11.2020, 19:39

חוק זכויות החולה נחקק ב- 1996 ומהווה כבר אבן יסוד של מערכת הבריאות. אמנם דר הלביץ מדבר מדם לבו, אבל פנייה להסתדרות הרפואית יכולה להיות מוצדקת רק במקרה פרטני ובוטה של התנהגות לא ראויה של היועץ כלפי החולה, המשפחה או הצוות הרפואי.
ההתלהמות כאן נגד רופאים-קולגים שנותנים דעה שנייה היא לא ראויה.

14.11.2020, 19:27

זהו רק קצה הקרחון של תאוות הבצע של הרפואה הפרטית בישראל

14.11.2020, 19:36

הדברים שכותב דר הלביץ הם פשוטים נכונים וברורים. לצד העובדה שרבים מהמגיבים מציינים כי אין בזה בושה להתפרנס והדברים נכונים יש צורך הקפדה יתרה על גילוי נאות כלפי המטופל ומשפחתו. אספר כי בתקופת היותי בתת התמחות סירבתי לבצע בדיקת הדמייה משיקולים מקצועיים המטופל בקש חוות דעת שנייה והדבר ניתן ובלי שהמטופל נבדק וללא הסבר קליני מקובל, קבלתי טלפון מתנשא בקול תוקפני שהשתמש בלשון הוראה! לבצע את הבדיקה.
חוות הדעת השניות נוטות על פי המדגם הלא מייצג אליו נחשפתי בשנות עבודתי להיות אינוואזיביות יותר ולהציע תרופות וטיפולים יקרים יותר עם נטייה לא להיות בסל הבריאות תוך הקטנה של שיקולי ebm ושיקולים רחבים אחרים. אני מניח שהמחשבה הפבלובית העלולה לעמוד ביסוד הדברים קשורה לכך שאם ניתן ממון רב עבור הייעוץ אזי כדי להצדיק אותו יש לבצע משהו ורצוי יקר למרות שלפעמים העדר פעולה הוא הדבר הנכון לעשות. אותו ייעוץ הסתיים בהדמייה מיותרת אך נראה יש מקום רב לשיפור הקולגיאליות בינינו הרופאים ולשיח מכבד.

אנונימי/ת
15.11.2020, 08:27

ממליץ לא להפוך את התואר פרופסור לכינוי גנאי.
ברור שיש רופאים שלא קיבלו מנוי זה מהאוניברסיטה הואיל ולא פירסמו מאמרים משמעותיים ובמספר מתאים או שאינם עוסקים כלל בהדרכת סטודנטים אבל בטוחים שגם להם מגיע.
מי שקיבל מינוי מאוניברסיטה כלשהי ברור שהיה שותף לקריאה וכתיבה של מאמרים במספר מסוים מה שלא ברור שכך הוא המצב של השתלמות וקריאת מאמרים אצל משמיצי התואר פרופסור.

ד\"ר הלביץ צודק לחלוטין. אין פסול כלל שהמשפחה תבקש חוות דעת שניה ואין פסול שרופא כזה או אחר יתן חוות דעת שניה כשמבקשים זאת ממנו. לטעמי אין אפילו פסול להרוויח כסף על חוות דעת כזאת.
אבל לגבות ממשפחה הון תעפות כדי לתת חוות דעת שניה על מחלה שבוודאי שאינך מומחה בו (כי אין עדיין כאלה) וברוב המקרים שראינו אין לך נסיון כלל בטיפול בחולים עם קורונה קשה זה פשוט שוד של אנשים תמימים ומסכנים.

אנונימי/ת
16.11.2020, 19:06

ועל כגון זה בדיוק כבר נאמר במקורותינו: \"הטוב שברופאים לגיהינום\" וד\"ל.

18.11.2020, 07:53

אנקדוטה קשורה. חליתי בקורונה, בסוף הגעתי לאישפוז ומשתפר. בטרם קרה כך מצבי הלך והחמיר בבית. בייאושה הגובר אישתי התחילה לחפש וקיבלה המלצה לרופא שטיפל בבעל של אחת מחברותיה במקום מגורינו. אני אפילו לא יודע מי זה היה אבל אילו התנאים- ליווי בתהליך מרחוק. הוא לא מגיע לראות אותי (טוב, מה הוא משוגע שצריך להידבק?). יש איזה אח ששולח לעשות בדיקות דם באופן פרטי. עלות התענות 9000₪.