• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
אסתמה

האם יש קשר בין חשיפה לזיהום אוויר בגיל צעיר לבין התפתחות אסתמה?

החוקרים מצאו כי ההיארעות של אסתמה גבוהה יותר בקרב ילדים שהיו חשופים לזיהום אוויר בגיל צעיר או בתקופה הסמוכה להתפתחות האסתמה

זיהום אוויר מקושר להתפתחות אסתמה בקרב ילדים ומבוגרים, אך ההשפעה שלו על התפתחות אסתמה במהלך המעבר מגיל ההתבגרות לבגרות אינה ברורה. במחקרים שבוצעו בקרב מבוגרים חסר מידע בנוגע לחשיפות בעבר ולכן לא ניתן להעריך את הרלוונטיות של החשיפה במהלך תקופות שונות בחיים. החוקרים בדקו את הרלוונטיות של חשיפה לזיהום אוויר בשלבים מוקדמים בחיים ובתקופה סמוכה יותר להתפתחות האסתמה החל מהלידה ועד הבגרות המוקדמת.

החוקרים השתמשו במידע של 3,687 משתתפים במחקר העוקבה הפרוספקטיבי מלידה Dutch PIAMAי(Prevention and Incidence of Asthma and Mite Allergy) ובדקו את הקשר בין היארעות אסתמה עד גיל 20 וריכוזי NO2י(Nitrogen dioxide), חלקיקים בקוטר של < 2.5 מיקרומטר (PM2.5),י<10 מיקרומטר (PM10) ו-2.5-10 מיקרומטר, ואת הספיגה ("פיח") באזור המגורים של המשתתפים. החוקרים בדקו את הקשר הכולל ולפי גיל בין חשיפה לזיהום אוויר באמצעות מודלי סיכונים תלויי זמן, תוך התאמה למשתנים מערפלים פוטנציאליים.

החוקרים מצאו כי ההיארעות של אסתמה עד גיל 20 שנים הייתה גבוה יותר ככל שהחשיפה לזיהום אוויר באזור המגורים בלידה הייתה גבוהה יותר (יחס סיכויים מותאם בטווח של 1.09 [רווח בר סמך 95%: 1.01-1.18] ב-PM10 עד 1.20 [רווח בר סמך 95%: 1.10-1.32] עבור NO2) לכל עלייה בטווח הבין רבעוני. כמו כן, הם מצאו כי העלייה הייתה עקבית עם הגיל. בנוסף, החוקרים מצאו קשרים דומים גם במקרים של חשיפה בתקופה האחרונה, שהוגדרו כחשיפה בכתובת המגורים הנוכחית. בשני מודלים של זיהום אוויר עם חלקיקים, הקשר ל-NO2 המשיך להתקיים.

החוקרים סברו כי לחשיפה לזיהום אוויר, בייחוד מתנועת כלי רכב, בשלב מוקדם בחיים, ישנן השלכות ארוכות טווח על התפתחות אסתמה, עם קשר לסיכון מוגבר לפתח אסתמה במהלך הילדות וגיל ההתבגרות עד לבגרות המוקדמת.

מקור: 

Gehring, U. et al. (2020) European Respiratory Journal 56,1.

נושאים קשורים:  אסתמה,  זיהום אוויר,  חשיפה,  היארעות,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
29.07.2020, 20:01

מה חדש? כל הורה חיפאי יודע זאת מניסיונו.