• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
קורונה עולמי

תרופה סטרואידית גנרית זולה הפחיתה בשליש תמותה של חולי קורונה

התרופה הראשונה שהראתה שיפור בהישרדות החולים: בניסוי שנערך באוניברסיטת אוקספורד נמצא כי מתן מינון נמוך של דקסמתזון הפחית משמעותית את שיעורי המוות בחולים מונשמים

בניסוי ניתנו 6 מ"ג דקסמתזון מדי יום באופן פומי או בעירוי במשך עשרה ימים לחולי קורונה מונשמים. צילום: אילוסטרציה

צוות באוניברסיטת אוקספורד פרסם אתמול (ג') בהודעה לתקשורת תוצאות הביניים של ניסוי רחב היקף שביצע בו נבדקה יעילות השימוש בדקסמתזון לטיפול בחולי קורונה קשים ובעיקר מונשמים.

התרופה הסטרואידית פותחה בסוף שנות ה-50 ויש לה גם תופעות לוואי, אך לפי הודעת האוניברסיטה הבריטית, היא נחשבת בטוחה לשימוש, על פי תוצאות הניסוי שערכו החוקרים. דו"ח הניסוי טרם פורסם בכתב עת מקצועי לא עבר ביקורת עמיתים.

בהודעה שפורסמה בהרחבה בכלי התקשורת בעולם נמסר כי בניסוי באוקספורד, מתן מינון נמוך של דקסמתזון - תרופה סטרואידית גנרית וזולה מאוד - הפחית את שיעור התמותה של חולים מונשמים בקורונה בשליש. הניסוי הבריטי נועד לבחון את היעילות של תרופות שונות להתמודדות עם הנגיף והשלכותיו.

החוקרים פרסמו את הצלחתם בהודעה לתקשורת "בשל החשיבות הציבורית של התוצאות", כפי שנכתב. עוד נמסר כי הצוות "עובד על פרסום הפרטים המלאים מהר ככל האפשר".

על פי נתונים שונים שהצטברו מאז תחילת המגיפה בעולם ההערכה היא שכמחצית מחולי הקורונה המונשמים מתים. "אם יאומתו בביקורת עמיתים מדוקדקת שתבדוק את החומר הגולמי של תוצאות הניסוי יהוו ממצאי הביניים את אחת מפריצות הדרך המשמעותיות ביותר שהושגו עד כה בצמצום נזקי המחלה", הודגש בדיווחים השונים.

הניסוי החל במארס ובו 2,014 חולים נבחרו באופן אקראי לקבל שישה מ"ג של דקסמתזון מדי יום באופן פומי או בעירוי במשך עשרה ימים, לצד קבוצת ביקורת שבה היו 4,321 חולים שקיבלו את הטיפול הסטנדרטי לקורונה הניתן כיום בבריטניה.

בסך הכל, דיווח החוקרים, התרופה הורידה את שיעור המוות בקרב החולים המונשמים בשליש. שיעור התמותה של חולים המקבלים חמצן ירד ב-20% ולא נמצאה השפעה של התרופה על חולים שלא נדרשו לסיוע במנשמים.

הממצאים מצביעים על כך שהתרופה יכולה להציל את חייו של חולה אחד מבין כל שמונה מונשמים, ואחד מבין כל 25 חולים שמקבלים חמצן בלבד, נמסר בהודעת אוניברסיטת אוקספורד.

הניסוי נעשה כחלק ממחקר בשם RECOVERY - ניסוי קליני לאומי המתקיים בבריטניה ובוחן את יעילותם של מגוון טיפולים תרופתיים שונים שנבדקים היום להתמודדות עם מגפת הקורונה. יותר מ-11 אלף חולי קורונה משתתפים עתה במחקרים השונים במסגרת הפרויקט הזה

דקסמתזון היא התרופה הראשונה שהראתה כי היא משפרת את סיכויי ההישרדות", מסר פרופ' פיטר הורנבי מאוניברסיטת אוקספורד, ממובילי המחקר. "זו תוצאה מבורכת. התועלת בהישרדות ברורה ומשמעותית בקרב חולים שמצבם קשה דיו כדי לחייב טיפול בחמצן, ולכן, להערכתנו, דקסמתזון צריך להפוך לטיפול סטנדרטי של חולים אלה. דקסתמזון היא תרופה לא יקרה, נמצאת על המדף ואפשר להשתמש בה כבר עכשיו כדי להציל חיים ברחבי העולם".

דקסמתזון היא תרופה ממשפחת הקורטיקו-סטרואידים ומשמשת לטפל בדלקות שונות ובתגובות אוטואימוניות של הגוף. היא פותחה בסוף שנות ה-50 וניתנת מאז לחולים במגוון מחלות ומצבים כרוניים, מבעיות ראומטיות ועד אסתמה. יש לה תופעות לוואי שונות.

עוד נמסר בהודעת אוקספורד כי מאז החל להתפשט נגיף הקורונה  גילו רופאות ורופאים המטפלים בחולים כי אחת הסיבות להידרדרות במצבם של הנדבקים בנגיף והגעתם למצבים מסכני חיים היא תגובה דלקתית מוגזמת של הגוף לפולש, בייחוד בריאות. התופעה שבה המערכת החיסונית יוצאת משליטה לאחר החשיפה לנגיף מכונה סערת ציטוקינים. היא נמצאת עתה במוקד מחקרים רבים שמנסים לבלום את התפתחותה מבלי לפגוע ביכולת גופו של החולה להיאבק בנגיף עצמו. עד היום לא פורסמו תוצאות של מחקרים אמינים מספיק שהראו תועלת משמעותית בגישות השונות שהוצעו כדי להתמודד עם אותה תגובה דלקתית סוערת ומסכנת חיים.

עם זאת יש להדגיש: התוצאות המדווחות של המחקר החדש מסמנות אפשרות לפריצת דרך בתחום הזה, אם כאמור הנתונים והמסקנות אכן יתאימו להודעה שפרסמה אוניברסיטת אוקספורד. אולם למרות ההצלחה, פריצת הדרך הרפואית מתמקדת רק בהצלת חיי החולים הקשים ולא מונעת את התפשטות המחלה. כמו כן, בחודשים האחרונים התברר גם כי נגיף הקורונה מתבטא בדרכים שונות ופוגע באיברים שונים בגוף מלבד הריאות, גם בקרב החולים הקשים, ולכן מתריעים החוקרים כי ייתכן שהתרופה תועיל רק לחלק מהחולים.

נושאים קשורים:  תרופה לקורונה,  אוניברסיטת אוקספורד,  מגיפת הקורונה,  חולים מונשמים,  דקסמתזון,  חדשות,  קורונה
תגובות
אנונימי/ת
21.06.2020, 11:48

לקחתם את הכותרת מ"ידיעות אחרונות" או מאתר עממי כל שהוא אחר. קיראו היטב מה נאמר מפי הרופאים שהשתמשו בדקסמאטזון באיכילוב, ותבינו את הערך המיקצועי של הכותרת הזו.
ציטוט:"לא ראיתי היגיון ביולוגי לכך שתרופה נגד דלקת תהיה יעילה נגד אחת ונגד אחרת לא.זה נראה לי לא הגיוני",אמרה בכירה למחלות זיהומיות באיכילוב. הרי לכם ההורייה הרפואית לטיפול בתרופה ,מבוססת במלואה על רפואה חדשה שנולדה בחודשים האחרונים ,רפואה המבוסבת על....היגיון. אין ספק ,החלטה רפואית מכובדת ,
ומבוססת ......מבישה את הרפואה.