• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
מחקרים - נגיף הקורונה

אילו צעדים יש לנקוט בבתי אבות בעידן מגיפת הקורונה?

תיאור חקירה אפידמיולוגית בבית אבות בוושינגטון בו זוהו 167 מקרים מאומתים של Covid-19 בקרב מטופלים, אנשי צוות ומבקרים, והחשיבות בנקיטת צעדים אקטיביים במוסדות אלה

25.05.2020, 11:24
בית אבות בישראל (צילום: אילוסטרציה)

מוסדות לטיפול ארוך טווח מצויים בסיכון מוגבר לתוצאים קשים בעקבות התפרצות נגיף Covid-19. הסיבות לכך הן הגיל המבוגר ומחלות הרקע הנפוצות בקרב דרי המוסדות, כמו גם בעקבות התנועה של אנשי צוות טיפולי בין המוסדות השונים באותו אזור.

לאחר זיהוי של מקרה מאומת של Covid-19 ב-28 בפברואר, 2020, בבית אבות ב-King County, וושינגטון, ה-Public Health–Seattle and King County, החלו, בעזרת המרכז לבקרת ומניעת מחלות (CDC - Centers for Disease Control and Prevention), בחקירת המקרה, איתור מגעים, בידוד אנשים שנחשפו לחולה, בידוד מקרים מאומתים וחשודים ושיפור מניעת ובקרת זיהומים במוסד.

תוצאות החקירה הראו כי ב-18 במרץ זוהו 167 מקרים מאומתים של Covid-19, מתוכם 101 דיירים, 50 אנשי צוות במוסד ו-16 מבקרים אשר זוהו כקשורים מבחינה אפידמיולוגית למוסד. מרבית המקרים שזוהו בקרב דיירי המוסד כללו מחלה נשימתית התואמת ל-Covid-19, עם זאת, תועדו גם 7 דיירים ללא תסמינים. שיעורי האשפוז של מטופלים מקרב דיירי המוסד, מבקרים וצוות היו 54.5%, 50.0% ו-6.0%, בהתאמה. כמו כן, נמצא כי שיעור הקטלניות בקרב דיירי המוסד היה 33.7% (34 מתוך 101). בנוסף, עד ה-18 במרץ תועדו 30 מוסדות לטיפול ארוך טווח בהם זוהה לפחות מקרה אחד מאושר של Covid-19 ב-King County.

החוקרים הסיקו כי במסגרת ההתפרצות המהירה של Covid-19, יש לנקוט בצעדים אקטיביים במוסדות לטיפול ארוך טווח על מנת לזהות ולשלול אנשי צוות ומבקרים שעשויים להיות חיוביים לזיהום, לחפש באופן פעיל אחר מטופלים חיוביים לזיהום ולהטמיע צעדים מתאימים לצורך מניעה ובקרה של  Covid-19.

מקור: 

McMichael, T.M. et al. (2020) NEJM.

נושאים קשורים:  בתי אבות,  מוסדות לטיפול ארוך טווח,  מניעה ובקרת מחלות,  מן הספרות,  נגיף הקורונה,  19-COVID,  מחקרים
תגובות