• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
קורונה עולמי

היה ברשת: תובנות על נגיף הקורונה ודרכים מעשיות להתמודדות

שתיית מים חמים עם תמיסת מלח, גרגור ושטיפת הפה - חברת צוות בכירה בבית החולים סטנפורד, קליפורניה, הפיצה ברשת את המלצותיה לציבור כיצד להימנע מהידבקות

המלצות להתמודדות עם נגיף הקורונה. אילוסטרציה

חברת צוות בהנהגת המרכז הרפואי סטנפורד בקליפורניה, האנה מורן (Hana Murn), העבירה ברשת החברתית את הפוסט הבא והמליצה לכל מכריה להפיצו לכמה שיותר אנשים. היא מפרטת בו תובנות רבות על נגיף הקורונה וכן המלצות לציבור:

בין השאר היא כותבת: נזלת וכיח אינם סימן לקורונה אלא הצטננות רגילה. דלקת הריאות שמחולל נגיף הקורונה מתבטאת בשיעול יבש ללא נזלת. הנגיף איננו עמיד לחום ו"שונא" שמש.

היא מפרטת את זמני ההישרדות של הנגיף באוויר ועל פני משטחים שונים וממליצה להרבות בשתיית מים חמים ולא לשתות נוזלים עם קרח. מומלץ ללגום תמיסה פשוטה של מים חמים עם מלח, ולשתות הרבה.

הנגיף, לדבריה, שורד על הידיים 10-5 דקות ולכן היא ממליצה בנוסף לא לגעת בפנים, לא לשפשף עיניים, לא לחטט באף באופן בלתי רצוני. כביסה רגילה עם דטרגנטים מחסלת את הנגיף.

תסמיני הקורונה כפי שפירטה: הנגיף פוגע קודם כל פוגע בגרון וכאב הגרון יימשך בשלב ראשון 4-3 ימים ואז יהיו מעורבים בו נוזלי האף. כך הוא חודר לקנה הנשימה ומשם לריאות וגורם לדלקת ריאות. שלב זה נמשך 6-5 ימים נוספים. הגודש באף אינו רגיל - "התחושה היא כאילו שאתה טובע". בשלב זה קיימת חשיבות לקבלת טיפול רפואי מיידי.

עוד היא כותבת: "רופאים ביפן המליצו להרבות בשטיפת הפה ובגרגור כדי שהפה והגרון לא יהיו יבשים. מומלץ לגימות אחדות של מים מדי 15 דקות. כשהנגיף חודר לפה, הוא יישטף לגרון ומשם לקיבה. חומציות הקיבה תחסל אותו. אם לא תשתו מספיק, הוא יגיע לקנה הנשימה ולריאות – וזה כבר מצב מסוכן".

היא מציינת כי "אנשים שמגיעים לבית חולים עם חום גבוה ושיעול מתמשך, הריאות שלהם לרוב נמצאות כבר במצב של 50% פיברוזיס - מצב מסוכן ולעתים בלתי הפיך".

לבסוף היא מציינת המלצה של רופאים בטייוואן: "מדי בוקר לנשום עמוק ולהחזיק את האוויר בריאות במשך כעשר שניות. אם לא יתלווה לזה שיעול או מצב אחר של אי נוחות, אין פיברוזיס בריאות".

נושאים קשורים:  מגיפה,  תסמיני קורונה,  הדבקה,  קורונה,  נגיף הקורונה
תגובות
18.03.2020, 09:28

קראתי מחקר על נגיפי SARS MERS שמצא שעמידות שלהם על משטחים נעה בין יום לעשרה ימים , תלוי בתנאי הסביבה כמובן. ברור שבשמש ישירה זה לא המצב, אבל אין שמש ישירה בתוך משרדים כלי תחבורה ובתי חולים וטמפרטורת החדר הם תנאים טובים מבחינת השרדות נגיפים.
חלקיקים קטנים מחצי מיקרון מרחפים באויר שעות רבות, בגלל תנועת בראון , ולכן גם אחרי שחולה עזב חדר זמן רב עדיין אפשר להדבק בו רק מנשימת האויר.
עדיין אין מספיק מידע על עמידות של קורונה על משטחים, ולא ברור לי על סמך מה היא מסתמכת. בדיקה של עמידות של וירוסים זאת לא בדיקה ביולוגית פשוטה כמו בחיידקים .
גירגור ושטיפה הפה אחרי הדבקה בקורונה מועילים באותה מידה של כוסות רוח , גבישי קוואץ, ופרחי באך. כשהוירוס מדבק רקמת גוף הוא נמצא בתוך התאים ולא בסביבה החיצונית שלהם כמו חיידקים ולכן שטיפות וגירגור לא יועילו.