• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
נגיף הקורונה

הממשלה תקציב מיליארד שקל לרכישת ציוד ותרופות ולהרחבת בדיקות לקורונה

עם העלייה במספר חולי הקורונה הוחמרו ההנחיות לציבור: נאסרו התקהלויות של יותר מ-100 איש | בידוד בית לכל מי שפיתח חום של 38 מעלות ועד תום התסמינים | התכנסויות של צוותי רפואה - עד 15 איש

"ב-12 שנות כהונתו של נתניהו אפשר לקבוע בוודאות כי הלך ונרמס כבוד האדם בכל אתר ואתר במערכת הבריאות". צילום: פלאש 90

עם העלייה במספר חולי הקורונה בישראל – 100 נכון לבוקר זה (ה') ובמקביל להכרזת ה-WHO כי התפרצות הקורונה היא "מגיפה כלל עולמית", פנדמיה, פורסמה אמש סדרת הנחיות חדשות, מחמירות יותר מקודמותיהן, לציבור בארץ.

מבין 100 המקרים בישראל, 91 במצב קל, חמישה במצב בינוני, שניים במצב קשה. עד כה החלימו ארבעה חולים ואין מקרי מוות. 31,164 תושבים נמצאים בבידוד ביתי מדווח ועברו להשגחת קופות החולים. המקרה האחרון שנמצא חיובי לקורונה הוא של תיירת מארה"ב, בת 70, שהגיעה ממצרים ואושפזה ב"פדה-פוריה" עם דלקת ריאות וקשיי נשימה. מצבה בינוני והיא נמצאת בבידוד.

"מטרת ההנחיות החדשות", מסר משרד הבריאות, "היא להקטין את פוטנציאל ההידבקות ולמנוע את התפשטות התחלואה בישראל. נוסף על ההקפדה על היגיינה אישית וסביבתית, יש להקפיד על הימנעות מצפיפות והתקהלויות".

על פי ההנחיות החדשות, יש להימנע ככל הניתן מהתקהלויות של קבוצת אנשים במרחב אחד, ואם מקיימים אותן, עליהן להיות בהרכב מצומצם ככל הניתן ובכל מקרה, לא יותר מ-100 איש. כך למשל נקבע כי קיום אירועים פרטיים כגון חתונות, בר מצוות ושמחות אחרות - עד 100 איש.

לאור מורכבות ההנחיה, ייקבעו החרגות במטרה לאפשר קיום שגרה תקינה בחיים בישראל.

בנוסף, משרד הבריאות ידון עם המל״ג על לימודים באמצעות למידה מרחוק ולא בלמידה פרונטלית. "מוסדות החינוך - למעט המוסדות האקדמיים ומקומות עבודה - יכולים להמשיך לפי שעה לפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות והמשרדים הרלבנטיים", נמסר.

עוד נקבעה הנחיה ספציפית עבור צוותי הבריאות המטפלים בחולים: ההתכנסות תהיה רק למטרות עבודה ובקבוצות שלא יעלו על 15 איש.

אירועי ספורט יתקיימו מעתה ללא קהל. ככל שמשתתפים בהם שחקנים או שופטים מחו"ל, על מארחיהם לפעול בהתאם להוראות משרד הבריאות הייעודיות לתחום הספורט. במילים אחרות: לדאוג שיימצאו רוב הזמן בעת שהותם בארץ – בבידוד.

משרד הבריאות מטיל את האחריות על מנהלי חנויות, קניונים ומרכזי קניות לדאוג לכך שתימנע צפיפות. עליהם לווסת את עומס המבקרים בכל רגע נתון. על הציבור יהיה להקפיד על שמירת מרחק סביר בין אנשים.

"כחלק מההיערכות לשלבים הבאים של ההתמודדות עם התפרצות המחלה, יהיה על המעסיקים להיערך ולהגדיל ככל הניתן את מספר עובדיהם שיעבור לעבוד מרחוק", צוין.

הנחיה נוספת לציבור: על כל האנשים שאצלם מתגלה חום של 38 מעלות ומעלה ותסמינים נשימתיים – שיעול או קושי בנשימה – מוטלת מעתה חובה להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום והיעלמות התסמינים, וזאת ללא כל קשר לבדיקת קורונה.

רופאי בריאות הציבור: "לגייס את המילואים של מערכת הבריאות"

בתגובה לצעדים המחמירים הללו פרסם אמש ועד איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית הודעה זאת: "אנו מגבים את החלטת משרד הבריאות להגביל בשלב זה התקהלויות עד ל-100 איש. זהו צו השעה. עלינו לנקוט בצעדים מאתגרים של ריחוק חברתי על מנת להגן על בריאות הציבור ובמיוחד על הקשישים והחולים במחלות כרוניות".

באיגוד רופאי הציבור מציינים כי "כפי שהתרענו בחודש האחרון שוב ושוב, יש צורך להגדיל בדחיפות את הניטור המעבדתי-אפידמיולוגי, על מנת לאסוף נתונים חיוניים לקבלת החלטות מושכלת, על בסיס מידע ומדע.

"יש צורך לגייס את המילואים של מערכת הבריאות, להוסיף משאבים ולקדם את ההיערכות. בכל החלטה יש להביא בחשבון את בני האדם המושפעים ממנה ולדאוג לציבור למענה ולעזרה לפי הצורך. יש לקבוע את התנאים הנדרשים לטיפול ביתי ובמקביל לפתח מסגרות מתאימות נוספות, לטיפול בחולים קלים שאינם מתאימים לטיפול הביתי".

על מנת לשמור על אמון הציבור ולהזים החשש לשיקולים פוליטיים, דורשים רופאי בריאות הציבור "לכנס כבר מחר ועדת פיקוח פרלמנטרית שקופה, ובליווי אנשי מקצוע בבריאות הציבור, שתלווה את תהליך קבלת ההחלטות. מצב החירום בבריאות הציבור חייב להיות מעל לכל מחלוקת פוליטית".

קורסים באוניברסיטאות יועברו ברשת האינטרנט

האוניברסיטאות הודיעו כבר אתמול לסטודנטים שיש כוונה לעבור ללמידה מקוונת מרחוק ולבטל כנסים שתוכננו להיערך בקמפוסים השונים. קורסים שונים יועברו ברשת האינטרנט.

בשלב זה ההחמרות לא כוללות את מערכת החינוך הארצית – החל מגני הילדים ועד התיכוניים, ולא מן הנמנע שנושא זה יישקל מחדש בימים הבאים.

ההחמרות גם לא כוללות את מערכת התחבורה הציבורית, קניונים, מסעדות, בתי קולנוע ומקומות ציבוריים אחרים, אך מספר הלקוחות יוגבל. עם זאת, כמה תיאטראות הודיעו כבר אמש כי הם מפסיקים את ההצגות עד שהתמונה תתבהר יותר. התזמורת הפילהרמונית ביטלה אמש קונצרט כאשר הקהל כבר היה באולם ונקרא להתפזר.

הממשלה תקציב עשרה מיליארד שקל לייצוב המשק

אמש הודיע ראש הממשלה על חבילת סיוע בסך עשרה מיליארד שקל לייצוב המשק אותה הגדיר "עזרה ראשונה". מסכום זה יוקצה מיליארד שקל למערכת הבריאות להצטיידות בתרופות, הרחבת הבדיקות ורכישת ציוד חיוני.

בהקשר להרחבת מספר הבדיקות, הודיע משרד הבריאות כי בתוך ימים אחדים יועלה מספר הבדיקות לאימות הנגיף מכ-400 ביום במצב הנוכחי לכדי פי ארבעה ועד כ-2,000 בדיקות יומיות לערך ולשם כך נעשים מאמצים להכשיר בסך הכל שמונה מעבדות ייעודיות. ייתכן שבעתיד יהיה צורך בעוד מעבדות. כיום פועלות בנושא הזה רק ארבע מעבדות במרכזים הרפואיים שיבא (המעבדה הארצית המרכזית), איכילוב, סורוקה ובילינסון.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  הנחיות לציבור,  בידוד,  בידוד ביתי,  מערכת הבריאות,  חדשות,  קורונה,  לימוד מרחוק
תגובות
13.03.2020, 08:43

צריך לייצר בדיקה אחת לכל משפחה, או אחת לכל בניין, ולבדוק על ערבוב של הדגימות מכמה אנשים. השיטה הזו עבדה מאז מלחמת העולם השנייה על בדיקות דם למגויסים. תוך 3 שבועות אפשר למפות את כל המדינה.

אנונימי/ת
14.03.2020, 11:35

אני אחות בגמלאות,הייתי עשרים שנה מורה בבית הספר לסיעוד. ממש התפלצתי כשראיתי את ראש הממשלה מוציא טישו מהכיס,מנגב את אפו ומחזיר את הטישו המשומש לכיס הז'קט השמאלי. כעבור כמה דקות חוזר על פעולה זו שוב ושוב..אחר נוגע במקרופון,בשולחן ובמה שסביבו. ראש הממשלה רצה להדגים התנהגות נכונה-עשה בדיוק ההפך. איש לא העיר לו שהשימוש בטישו הוא חד פעמי? שאין להכניס לכיס הבגד אלא לזרוק לאשפה או לשקית ניילון שיש לזרוק לאשפה? שמישהו יעיר לו,אנא!

אנונימי/ת
14.03.2020, 15:34

וכשראית את ליצמן לא התפלצת? כך נשמע (ונראה) שר בממשלה של מדינה הנחשבת מעצמת טכנולוגיה בשנת 2020?