• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
נגיף הקורונה

חשש שמספר הנדבקים האמיתי בישראל גדול מכפי שידוע למשרד הבריאות

איגוד רופאי בריאות הציבור: יש להפעיל מרפאות זקיף לניטור קורונה ולהוסיף להגדרת "מקרה חשוד" בהידבקות בנגיף הקורונה גם תחלואה נשימתית קשה

מוקד לאומי מד"א להסברה על נגיף הקורונה. צילום אבשלום ששוני/ פלאש 90

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית קורא למשרד הבריאות להוסיף להגדרת "מקרה חשוד" בהידבקות בנגיף הקורונה גם תחלואה נשימתית קשה וזאת ללא קשר אפידמיולוגי ובכל קבוצות הגיל. "עלינו לצאת מנקודת הנחה שנגיף הקורונה כבר כאן ומועבר בתוככי ישראל - ולא רק מגיע לארץ מחו"ל", נאמר בפניית האיגוד למשרד הבריאות.

רופאי הציבור ממליצים בהתאם למשרד הבריאות להתחיל לבדוק לקורונה באופן מיידי גם במרפאות הזקיף לתחלואה נשימתית, כפי שהדבר נעשה במסגרת הליכי הניטור של שפעת עונתית, ולהרחיב משמעותית את התשתית המעבדתית לזיהוי מקרים בישראל.

"על מנת לדעת אם אכן אנו בשליטה, חייבים להצטבר נתונים אפידמיולוגיים ומעבדתיים מלאים - ולא רק לחפש 'מתחת לפנס'", הדגיש יו"ר האיגוד, פרופ' חגי לוין.

אמש דווח בערוץ 12 כי באיגוד הובע חשש שמספר הנדבקים האמיתי בישראל בנגיף גדול מכפי שידוע למשרד הבריאות מאחר שייתכן שיש אנשים שחזרו מחו"ל, ממדינות אחרות מאלו שנכללות ברשימת מחויבות הבידוד, ולא אותרו או הם נשאים-נדבקים שגורמי הבריאות טרם הגיעו אליהם או שלא ענו על כמה מהקריטריונים הקודמים שנקבעו מראש לגבי החשודים – ובעת שהם פנו למוקדים כדי לברר, נאמר להם שאינם בגדר חשודים - ובכל זאת הם כאלה. עוד נמסר כי עד כה נעשו בדיקות לגבי כ-2,000 בני אדם בלבד, מספר נמוך מדי.

מבצע לפיתוח וייצור חיסון נגד הנגיף בישראל

בתוך כך נמסר בסוף השבוע שעבר כי דגימות של נגיפי קורונה הובאו לישראל בצידניות מיוחדות, כשהן מוקפאות בטמפרטורה של מינוס 80 מעלות. הדגימות הגיעו הגיעו מיפן, מאיטליה וממדינות נוספות שאליהן פנתה ישראל והצידניות הגיעו דרך שווייץ ואיטליה בחמישה משלוחים שונים בשבועיים האחרונים. מטרת המבצע: לצורך פיתוח וייצור חיסון ישראלי לנגיף.

המבצע נוהל על ידי מערך בלדרות מאובטח של משרד הביטחון שעוסק באופן רגיל בהכנסת חומרים רגישים בעלי משמעות אסטרטגית כמו חומרים ביולוגיים לצורכי מחקר ואחרים.

טיפול מרחוק לחברי ה"כללית" השוהים בבידוד ביתי

עוד נמסר כי שירותי בריאות כללית החלה להפעיל ביום חמישי האחרון שירות רפואי און-ליין למעקב ולייעוץ למטופלי ה"כללית" הנדרשים לשהות בבידוד בית. השירות יינתן בין השעות 08:00 בבוקר ועד חצות באמצעות מערך רופאי המשפחה שהתגייסו למתן השירות, זאת בנוסף למוקד המופעל על ידי מד"א.

פרופ' אהוד דודסון, מנכ"ל ה"כללית", אמר: "הפעלת שירותי און-ליין ייעודים לטובת מבודדים בבית הוא חלק מההיערכות המיוחדת של הקופה נוכח האתגר הרפואי הניצב בפנינו: לשמור על בריאות הציבור. אנו שותפים למאמץ הלאומי להאטת קצב התפשטות הנגיף ויחד עם זאת נערכים להמשיך ולספק את השירותים הרפואיים הרגילים כסדרם בקהילה ובבתי החולים.

"לכללית, חלוצה בהפעלת שירותים רפואיים מרחוק, תשתית וידע רב בתחום זה. זו העת לרתום ולהרחיב יכולות אלו בהיקפים גדולים כדי לצמצם, ככל שניתן, את חשיפת המטופלים לאפשרות של הידבקות או הדבקה כך שבכל מצב רפואי שאיננו מחייב הגעה פיזית למרפאה, נציע למטופלינו לקבל ייעוץ מרחוק", ציין פרופ' דודסון.

השירות יאפשר מעקב אחרי המטופלים ואפשרות להתייעץ עם הרופאים שיצפו במטופל מרחוק ויתרשמו ממצבו הכולל. במקרה של הופעת תסמינים המעלים חשש להידבקות בנגיף הקורונה, הרופא ינחה את המטופל כיצד לפעול ויתאם עבורו הגעה לצורך ביצוע בדיקת אבחון ו/או פינוי לבית חולים.

עוד נמסר מה"כללית" כי בתי החולים שלה ברחבי הארץ נערכים לקליטת חולים - ככל שיידרש. הם יהיו במחלקות ייעודיות לטיפול בחולי קורונה, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. המחלקות יצוידו במכשור ובציוד רפואי מתקדם שיכלול גם מערכות אבחון מרחוק.

לשירותי און-ליין ניתן להגיע באפליקציית כללית או בהתקשרות ל-2700*. בנוסף הרחיבה הקופה את שירות האבחון מרחוק באמצעות מכשיר ה-Tyto המאפשר לבצע שמונה בדיקות מהבית בהן: בדיקות גרון, אוזניים, האזנה לריאות, האזנה ללב ומדידת חום. הנתונים משודרים און-ליין דרך אפליקציה לרופא שמקבל את המדדים הרפואיים ומייעץ בהתאם לנתונים.

למידע על שירות זה – ליחצו כאן.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  חדשות,  מגיפה,  קופת חולים הכללית,  פרופ' אהוד דודסון,  פרופ' חגי לוין,  קורונה
תגובות