• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
מחקרים

שימוש בחמצן במטופלים עם מחלת ריאה פיברוטית אינטרסטיציאלית (ILD)

מוחמים הגיעו לקונצנזוס לגבי 20 פריטים מתוך 36 בסקר, המדריכים טיפול עם חמצן במטופלים החולים ב-ILD

מטופלים החולים ב-ILD לרוב מפתחים חוסר בחמצן בדם במאמץ או במנוחה. ישנה רבגוניות בשימוש הקליני ומיעוט בראיות המנחות טיפול עם חמצן במטופלים אלה. מטרת המחקר הייתה לבנות קונצנזוס מומחים בין-לאומי המתבסס על ההתוויות ומטרות הטיפול עם חמצן.

החוקרים ביצעו ראיונות חצי-מובנים וחיפוש מקיף בספרות עבור סקר ה"דלפי" . פריטים אשר עליהם לא הושג קונצנזוס, נכללו בסבב השני. הסבבב השלישי כלל שאלות סקר הקשורות למימון איזורי לכיסוי עלויות הטיפול עם חמצן. הגדרות ראשוניות לקונצנזוס היו ציונים חציוניים של 4 (מסכים) עד 5 (מסכים ביותר) בשביל הסכמה, הציון 1 (מאוד לא מסכים) עד 2 (לא מסכים) בשביל חוסר הסכמה או הציון 3 (לא בטוח) עם טווח בין רבעוני של 0-1.

42 מתוך 45 מהמומחים (93%), המייצגים 17 מדינות, סיימו את כל שלושת סבבי הסקר. על 20 מתוך 36 הפריטים הושג קונצנזוס, בין אם להסכמה או חוסר הסכמה. על 10 פריטים הושג קונצנזוס ל"לא בטוח" ועל 4 פריטים לא הושג קונצנזוס. מומחים מסכימים כי צריך להמליץ על חמצן למטופלים עם מחסור חמור בחמצן בדם במנוחה ובמקרים של חוסר בריווי החמצן של 85-89%> במאמץ, במיוחד אלה עם הסימנים המיוחסים או הגבלה במאמץ. ישנם הבדלים איזוריים בכיסוי המימון לחמצן, בהתבסס על ספי רווית החמצן בדם, תסמינים קליניים ודרישות לבדיקות.

המומחים הגיעו לקונצנזוס על 20 פריטים המדריכים טיפול עם חמצן במטופלים החולים ב-ILD. ממצאים אלה עשויים לשמש כבסיס למידע למחקרים, המלצות קליניות ומדיניות מימון.

מקור: 

Lim, R.K, et al. (2019) ERJ DOI: 10.1183/13993003.00421-2019

נושאים קשורים:  מחקרים,  טיפול עם חמצן,  מחלת ריאה פיברוטית אינטרסטיציאלית
תגובות