• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

מחלת המאיידים ממשיכה לגבות קורבנות: עלה ל-13 מספר המתים בארה"ב

בתוך פחות משבוע נרשם זינוק של 52% במספר המאושפזים בבתי החולים כתוצאה משימוש בסיגריות אלקטרוניות | רופאים מזהירים מפני אבחנה מבדלת לשפעת

שימוש בסיגריית אידוי אלקטרונית. אילוסטרציה

בתוך פחות משבוע, נרשם בארה"ב זינוק של 52% במספר המאושפזים בבתי החולים כתוצאה משימוש בסיגריות האיוד האלקטרוניות. בסוף השבוע עדכן ה-CDC את הנתונים בנושא הזה והודיע כי מספר המאושפזים עתה עומד על 805. מספר זה כולל מאובחנים-מאושרים בהקשר לשימוש באיוד ועוד עשרות שבשלב זה מוגדרים כנפגעים "אפשריים". מספר החולים שנפטרו, נכון לסוף השבוע, עומד עתה על 13. כמעט בכל אחת ממדינות ארה"ב, 46 נכון לעכשיו, יש מאושפזים עקב המחלה.

בכל אחת מהמדינות הבאות נרשמו שני מקרי מוות: קליפורניה, קנזס ואורגון, ומקרה מוות אחד בכל השאר: פלורידה, ג'ורג'יה, אילינוי, אינדיאנה, מינסוטה, מיסיסיפי ומיזורי. רוב החולים דיווחו בתחקירים שאיידו מוצרים שהכילו THC – החומר הפרואקטיבי שבקנאביס (מריחואנה). אבל יש גם שדיווחו כי "איידו" מחסניות ניקוטין ואחרים שאיידו חומרים נוספים לשמני מריחואנה, אך שמהותם עדיין אינה ברורה לחוקרים.

בשבוע שעבר בראיון ל-ynet מסר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, כי למעשה נתקבלה כבר ההחלטה לאסור שיווק ומכירה של סיגריות אלקטרוניות, אבל בשל המצב הפוליטי הנוכחי חסרים כלים משפטיים שיאשררו את ההחלטה כדי ליישמה מיידית.

בנוסף הזהירו בסוף השבוע מומחי רפואה בארה"ב כי עם תחילת עונת השפעת הקרובה, יש להיות מוכנים לסיבוכי אבחנה גם בהקשר ל"מחלת המאיידים". אזהרה בנושא הזה פרסמו ד"ר שון קאלאהן, מומחה ברפואת ריאות באוניברסיטת הבריאות במדינת יוטה וד"ר מלודי פיזדרה, מומחית ברפואת ריאות בילדים מאוניברסיטת ניו יורק

שניהם טיפלו לאחרונה במקרים רבים שאושפזו בהקשר ל"מחלת המאיידים" והם מזהירים רופאים שעלולים לטעות באבחנה. גם ה-CDC המליץ לרופאים להיות ערים יותר לנושא הזה. ד"ר פיזדרה אף תיארה מקרה שבו טופל גבר צעיר לאחר שהתלונן על שיעול וקוצר נשימה - תסמיני שפעת ידועים, אך מצבו לא השתפר חרף הטיפול הממוקד שניתן לו והוא חזר להתאשפז ורק אז הוברר כי במשך שנה נהג לאייד. עקב כך היה צורך בטיפול שונה עבורו.

בתוך כך מתחילים להתפרסם ממצאי תחקירים שנעשו במדינות השונות בארה"ב בקרב מאושפזים. בסוף השבוע פרסם ה-CDC דיווח על תחקירי מאושפזים שנעשו באילינוי ובוויסקונסין. התברר כי 66% מבין 86 הנחקרים, גברים צעירים, איידו מחסניות לסיגריות אלקטרוניות שנרכשו בשוק השחור והכילו THC במותג בשםDank Vapes. בווירג'יניה עצרה המשטרה שלושה אנשים וברשותם כ-1,000 מחסניות איוד שהכילו 90% תערובת של שמני קנאביס ו-THC מאותו מותג שנרכש בשוק שחור. באילינוי נעצרו חשודים שהשתייכו לרשת שעסקה במכירות מוצרים אלה בשוק השחור.

נושאים קשורים:  סיגריות אלקטרוניות,  סיגריות אידוי,  מחלת המאיידים,  מקרה מוות,  חדשות
תגובות