• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברה, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
מחקרים

האם ציטוקינים וקורטיזול מסוגלים לנבא תגובה לטיפול בקורטיקוסטרואידים בדלקת ריאות שנרכשה בקהילה?

מחקר חדש הוכיח שישנה תועלת בשילוב קורטיקוסטרואידים בטיפול בחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה, המציגים פרופיל דלקתי מוגבר

דלקת ריאות (צילום: אילוסטרציה)
דלקת ריאות (צילום: אילוסטרציה)

מחקר קודם שנערך בתחום מצא שחולים עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה (CAP) וחוסר איזון בין פרופיל דלקתי גבוה ורמות קורטיזול נמוכות, ירוויחו מטיפול משלים בקורטיקוסטרואידים. מטרת המחקר הייתה לתקף את ההשערה הזו בניתוח משני מתוכנן של מחקר אקראי מבוקר - STEP.

המטופלים שנכללו במחקר ה-STEP קיבלו 50 מ"ג פרדניזון או אינבו למשך 5 ימים. המטופלים נחלקו ל-4 קבוצות לפי רמות CRP וציטוקינים פרו-דלקתיים (IL6, IL8, MCP-1) ובנוסף רמות קורטיזול (פרופיל דלקתי גבוה/נמוך, קורטיזול גבוה/נמוך). התוצאים העיקריים במחקר היו תמותה או אשפוז בטיפול נמרץ בתוך 30 ימים.

632 מטופלים נכללו באנליזה, מהם 315 קיבלו פרדניזון ו-317 קיבלו אינבו. במטופלים שקיבלו פרדניזון – לא הייתה ירידה משמעותית בסיכון לתמותה או לאשפוז בטיפול נמרץ בטווח של 30 ימים באף אחת מ-4 הקבוצות.

למרות זאת, החוקרים הבחינו בשוני במידת ההשפעה של פרדניזון בקרב תת הקבוצות השונות – נמצא כי היה אפקט משמעותי יותר בתת הקבוצות עם פרופיל דלקתי גבוה (יחס סיכויים = 0.44, רווח בר-סמך 95% = 0.10-1.72) בהשוואה לקבוצות עם פרופיל דלקתי נמוך (יחס סיכויים = 0.68, רווח בר-סמך 95% = 0.30-1.5) (P-interaction=0.6). רמות הקורטיזול לא השפיעו על האפקט של פרדניזון.

מתוצאות המחקר עולה כי חוסר האיזון בין פרופיל דלקתי גבוה לבין רמות קורטיזול נמוכות לא ניבא תגובה טובה לטיפול בסטרואידים במטופלים עם CAP. עם זאת, בניגוד למה שטענו מחקרים קודמים, החוקרים מצאו כי הפרופיל הדלקתי, הנמדד לפי רמות ציטוקינים ללא קשר לרמת קורטיזול, נוטה יותר לנבא תגובה טובה לטיפול ב-CAP עם קורטיקוסטרואידים. החוקרים הציעו כי יש לבצע מחקרים קליניים התערבותיים נוספים, על מנת לבחון האם יש מקום לשלב טיפול בקורטיקוסטרואידים, במטופלים שככל הנראה ירוויחו מטיפול זה על פי הפרופיל הדלקתי שלהם.

מקור: 

A. Urwyler et al. (2019) Journal of Internal Medicine; https://doi.org/10.1111/joim.12891

 

נושאים קשורים:  מחקרים,  תפקוד האדרנל,  דלקת ריאות שנרכשה בקהילה,  פרדניזון,  IL6,  IL8
תגובות