דלקת ריאות

ציסטות ענק ריאתיות לאחר דלקת ריאות נימקית: ריפוי על ידי טיפול אנטיביוטי שמרני

במחקר נבדקה התערבות פולשנית מול טיפול אנטיביוטי שמרני בטיפול בציסטה ריאתית כסיבוך של דלקת ריאות נימקית

04.04.2019, 11:13
דלקת ריאות (אילוסטרציה)
דלקת ריאות (אילוסטרציה)

דלקת ריאות נימקית מתאפיינת בהרס והמסה של רקמת הריאה, ואובדן של המבנה הפרנכימטי התקין של הריאה. בתקופת ההחלמה נוצרים איזורים היפר-לוסנטיים, לעיתים עם התפתחות של ציסטות ענק בריאות שעלולות להתמלא בנוזל, תופעה שדומה לאבצס ריאתי. עד כה לא הייתה הסכמה כוללת לגבי אופן הטיפול בתופעה.

מטרת החוקרים הייתה להעריך את השכיחות של ציסטות ענק כסיבוך של דלקת ריאות נימקית, ולדווח על ניסיונם בטיפול שמרני כאמצעי להשגת ריפוי מלא.

החוקרים ערכו סקירה של כלל הילדים בין הגילאים 0-18, שאושפזו עם דלקת ריאות נימקית במרכז רפואי שלישוני בין השנים 2015-2017. בסקירה הוערכו המאפיינים הדמוגרפיים והמהלך הקליני של המחלה במהלך האשפוז ולאחריו. כמו כן נאספו סדרות של נתוני הדמיית בית החזה של המטופלים.

מתוצאות המחקר עולה כי במהלך תקופת המחקר, 761 ילדים אובחנו עם דלקת ריאות שנרכשה בקהילה, מתוכם 16 (2.3%) אובחנו עם דלקת ריאות נימקית. 6 מתוך 16 החולים (37.5%) הללו אובחנו עם סיבוך של ציסטות ריאתיות או אבצס ריאתי. כל ששת החולים היו תחת מעקב צמוד, והדגימו ריפוי קליני ורדיוגרפי מלא לאחר טיפול אנטיביוטי.

מסקנת החוקרים הייתה שיש לנקוט בגישה שמרנית במהלך הופעה של ציסטות ענק ריאתיות לאחר דלקת ריאות נימקית ע"י טיפול אנטיביוטי ממושך. גישה זו הדגימה ריפוי מלא ללא צורך בשימוש בפרוצדורות פולשניות.

מקור: 

Gross, I., Gordon, O. et al. (2019) Pediatric Pulmonology. https://doi.org/10.1002/ppul.24321

נושאים קשורים:  דלקת ריאות,  אבצס ריאתי,  ציסטה ריאתית,  דלקת ריאות נימקית,  מחקרים
תגובות