• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
מחקרים

אומליזומאב בילדים עם מחלה אלרגית קשה - סדרת מקרים

החוקרים מצאו כי אומליזומאב משפרת ציונים בשאלוני שליטה ואיכות חיים באסתמה כמו גם מדדים מסויימים של remodeling של דרכי אוויר

אלרגיה אצל ילדים (תצלום: אילוסטרציה)
אלרגיה אצל ילדים (תצלום: אילוסטרציה)

נכון להיום, אסתמה אלרגית קשה ואלרגיה למזון מהוות בעיות משמעותית עם השפעות רפואיות, פסיכוסוציאליות וכלכליות. אומליזומאב הינה נוגדן מואנש חד-שבטי כנגד IgE המאושר לאסתמה אלרגית עמידה לטיפול ואורטיקריה כרונית. התרופה נמצאת בשימוש נרחב להתוויות אלו וגם כטיפול נלווה באנשים עם אסתמה אלרגית קשה בלתי נשלטת.

בשנים האחרונות, ישנה הופעה של מגפת אלרגיה למזון אשר מהווה סיבה מובילה לאנפילקסיס בילדים. טיפול הבחירה עבור אלרגיה למזון הינה הימנעות מהאלרגן וטיפול חירום אך מחקרים חדשים רמזו כי לאומליזומאב תפקיד כטיפול פומי נלווה. החוקרים מציגים סדרת מקרים של מטופלים אשר טופלו עם אומליזומאב עבור אסתמה אלרגית קשה ואלרגיה למזון.

המטופלים קיבלו אומליזומאב לפי נוגורמה תקנית לאחר שנכשלו על טיפולים סטנדרטיים. בילדים עם אלרגיה קשה למזון אומליזומאב ניתנה בשילוב עם פרוטוקול אימונותרפיה פומית. החוקרים מצאו כי אומליזומאב יעילה בשליטה בתסמינים של אסתמה אלרגית, נזלת אלרגית ורינוסינוסיטיס אך לא עבור אסופגיטיס אאוזינופילית. כמו כן, אומליזומאב סייעה בדה-סנסיטיזציה פומית מוצלחת של אלרגיות מזון קשות.

החוקרים מסכמים כי אומליזומאב מהווה אפשרות טיפולית מצויינת באנשים עם אסתמה אלרגית קשה בלתי נשלטת, נזלת אלרגית ורינוסינוסיטיס,  עם וללא אלרגיה למזון.

מקור: 

Crisafulli, G. et al. (2019) Italian Journal of Pediatrics. 45, 13

נושאים קשורים:  מחקרים,  אסתמה,  אומליזומאב,  אלרגיה למזון,  רינוסינוסיטיס,  סדרת מקרים
תגובות