• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
מחקרים

הקשר בין אאוזינופילים בדם וירידה בתפקוד ריאתי במבוגרים עם וללא אסתמה

החוקרים מצאו כי אאוזינופילים בדם קשורים בחסימת דרכי אוויר וירידה מוגברת בתפקודי ריאות. כמו כן, אאוזינופיליה הינה גורם סיכון לחסימת דרכי אוויר אפילו באנשים ללא תסמינים

אאוזינופילים (מקור: ויקיפדיה)
אאוזינופילים (מקור: ויקיפדיה)

דלקת אאוזינופילית ועיצוב מחדש (remodeling) של דרכי אוויר הינם מאפיינים של אסתמה אך הקשר בניהם אינו ברור. החוקרים העריכו קשרים בין אאוזינופילים בדם וירידה בתפקוד ריאתי בעוקבה מבוססת אוכלוסייה של מבוגרים צעירים.

החוקרים השתמשו במודלים מעורבים ליניארים על מנת לחקור קשרים בין אאוזינופילים בדם וספירומטריה בגיל 21, 26, 32 ו-38 בתקנון למין, עישון, אסתמה וספירומטריה בגיל 18 שנים. בנוסף, הוערך הקשר בין ספירות אאוזינופילים ממוצעות ושינויים בספירומטריה מגיל 21 לגיל 38.

ספירות אאוזינופילים גבוהות נמצאו כקשורות עם יחס FEV1 ל-FVC ואחוז FEV1 חזוי נמוכים יותר עבור ספירומטריה לפני ואחרי טיפול עם מרחיבי סימפונות (p<0.048 עבור כלל הקשרים). למרות שספירת אאוזינופילים הייתה גבוהה יותר במשתתפים עם אסתמה, הקשרים בין אאוזינופילים וספירומטריה היו דומים גם בקרב משתתפים ללא אסתמה או צפצופים. משתתפים עם ספירת אאוזינופילים ממוצעת הגדולה מ-0.4X10^9 תאים לליטר בין גיל 21 לגיל 38 היו בעלי ירידה גדולה יותר ביחס FEV1 ל-FVC (הבדל 1.8%, רווח בר-סמך 95%: 0.7-2.9; p=0.001) וערכי FEV1 חזויים (הבדל 3.4%, רווח בר-סמך 95%: 1.5-5.4; p=0.001) מאשר משתתפים עם ספירות נמוכות יותר.

מסקנת החוקרים היא כי אאוזינופילים בדם קשורים בחסימת דרכי אוויר וירידה מוגברת בתפקודי ריאות ללא תלות באסתמה או עישון. אאוזינופיליה הינה גורם סיכון לחסימת דרכי אוויר אפילו באנשים ללא תסמינים.

מקור: 

Hancox, R.J. et al.  (2018) European Respiratory Journal. 51(4), 1702536

נושאים קשורים:  אומליזומאב,  אסתמה,  FEV1,  FVC,  אאוזינופילים,  תפקודי ריאות
תגובות