אומליזומאב

אסתמה קשה בחולים עם השמנת יתר

מחקר זה הדגים לראשונה כי טיפול של 12 חודשים עם אומליזומאב בחולים עם השמנת יתר משפר FEV1 באופן מובהק סטטיסטית

10.06.2018, 18:49
השמנת יתר (צילום: אילוסטרציה)

אסתמה והשמנת יתר הינן מחלות בעלת השפעה ניכרת על בריאות הציבור והימצאותן באוכלוסייה הכללית עולה. השמנת יתר הינה גורם סיכון ידוע לאסתמה ומקשה על שליטה במחלה זו. אומליזומאב מומלצת למטופלים עם אסתמה אלרגית קשה ועקשנית. מטרת מחקר זה הייתה להעריך את ההשפעה של אומליזומאב באנשים עם השמנת יתר ואסתמה עקשנית קשה שאינה נשלטת היטב.

מחקר זה בוצע בתבנית פרוספקטיבית, לא-התערבותית במרפאת חוץ המטפלת בחולי אסתמה. כלל החולים עם אסתמה קשה אשר החלו טיפול עם אומליזומאב הוכללו בעבודה ובוצע מעקב של 12 חודשים. אוכלוסיית המחקר חולקה לשתי קבוצות (עם השמנת יתר וללא) עבור ניתוח סטטיסטי.

במחקר השתתפו 32 מטופלים (19 עם השמנת יתר). לאחר 12 חודשי טיפול עם אומליזומאב, נמצא שיפור מובהק סטטיסטית ב-BMI, מספר התקפים בשנה, צורך בטיפול "הצלה", שליטה במחלה ותפקודי ריאות בכלל אוכלוסיית המחקר. כמו כן, בסוף המחקר לחולים אשר סבלו מהשמנת יתר היה תפקוד ריאות טוב באופן מובהק סטטיסטית (FEV1) לעומת חולים ללא השמנת יתר.

מסקנת החוקרים היא כי אומליזומאב משפרת באופן מובהק סטטיסטית שליטה באסתמה ומפחיתה צורך בטיפול "הצלה" בכלל אוכלוסיית המחקר. כמו כן, בפעם הראשונה הודגם כי חולים עם השמנת יתר משיגים תפקוד ריאתי משופר באופן מובהק סטטיסטית.

מקור: 

Oliviera, M.J. et al.  (2018) Pulmonology. Online

נושאים קשורים:  אומליזומאב,  אסתמה,  השמנת יתר,  התקפים,  מחקרים
תגובות