• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

מרכז חדש לגמילה מעישון המציע טיפול פרטני נפתח ב"הדסה" עין כרם

לדברי ד"ר רותם קוינט, מנהל המרכז החדש, "הטיפול הוא ייחודי מכיוון שהוא נעשה במסגרת מכון הריאות של בית החולים, תוך בניית תכנית פרטנית"

פרופ' צבי פרידלנדר מהמכון לרפואת ריאות ב"הדסה", במהלך ייעוץ למטופל שנגמל מעישון (צילום: "הדסה")

בית החולים "הדסה" עין כרם הודיע, כי פתח מרכז חדש לגמילה מעישון. הוא מציע לציבור המעשנים טיפול פרטני מותאם-אישית על ידי רופא ובליווי צוות רב תחומי, במטרה למנוע תחלואה ותמותה ממוצרי הטבק הממכרים.

לדברי בית החולים, המיוחד במרכז החדש הוא, שבשונה מסדנאות לגמילה מעישון, הוא יפעל בחסות בית החולים, שיספק את כל המערך התומך הנדרש במסגרת היחידה לרפואת ריאות. את תהליך הגמילה ינהל מומחה ריאות.

בנוסף, המרכז יאפשר לרכז את כל הבדיקות הנדרשות וכן שימוש במכשור רפואי או תרופתי במקום אחד, באחריות בית החולים, תוך אפשרות להיוועץ עם כלל המומחים בתחום בכל היבטי הטיפול הנפשי והתרופתי.

Champix
Pfizer
RX
Partially covered by the Health basket
Champix

Health basket inclusion: Champix will be given to the treatment of smoking cessation parallel to supportive means. TABS: 55 x 0.5 mg, 56 x 1 mg; starter pack: 11 x 0.5 mg + 14, 28 x 1 mg. Days 1 – 3: 0.5 mg ×1/d. Days 4– 7: 0.5 mg ×2/d. Day 8 – end of tmt.: 1 mg ×2/d. Pts. should be treated with Varenicline for 12 wks. For pts. who have successf. stopped smok. at the end of 12 wks., an addit. course of 12 wks. tmt. with Varenicline is recomm. to further incr. the likelihood of long-term abstinence. Pts. with ren. impair. No dosage adjust. is necessary for pts. with mild- moder. renal impair. For pts. with sev. renal impair. (estimated CrCl <30 mL/min), the recomm. start. dose of Varenicline is 0.5 mg ×1/d. The dose may then be titrated as needed to a max. dose of 0.5 mg×2/d. For  pts. with end-stage renal dis. underg. hemodialysis, a max. dose of 0.5 mg mg×/d may be admin. if toler. Aid to smoking cessat. for adults over 18 yrs. C/I: Not to pts. under 18 yrs., hypersens.

"גמילה מעישון המתנהלת בין כותלי בית החולים, במכון שמתמחה בטיפול במחלות נשימה וריאה, מהווה להערכתנו יתרון על פני מכונים שונים אחרים"

ד"ר רותם קוינט, מנהל מרכז הגמילה מעישון ב"הדסה", הוסיף: "במרחב הציבורי לא חסרים כיום גופים ברמות וביכולות שונות המציעים גמילה מעישון. המרכז ב'הדסה' הוא שונה מהם ולכן ייחודי: הוא מציע את הטיפול במסגרת מכון הריאות בבית החולים בעין כרם, תוך בניית תכנית פרטנית הכוללת ייעוץ אישי למטופל ובליווי צוות רב-תחומי במהלך כל תהליך הגמילה וגם אחריו. התמיכה המוצעת איננה רק פסיכולוגית-התנהגותית המכוונת לשינוי הרגלים, אלא מתמקדת גם בהתמכרות הפיזיולוגי. זאת, בעזרת טיפול תרופתי המוכח מדעית.

"ליווי המטופל מתבצע בידי רופא, אחות, דיאטנית ופסיכולוגית. כולם מתמחים ספציפית בתהליך הגמילה מעישון. בנוסף נמשך הליווי גם לאחר הפסקת העישון כדי למנוע חזרה לסיגריות".

תהליך הגמילה מתחיל באבחנתה של דרגת ההתמכרות, תוך התייחסות להתמכרות פיזיולוגית (לניקוטין), התמכרות התנהגותית (סיגריה עם קפה, סיגריה בנהיגה, סיגריה בחברה וכו') ולסוגיית ההתמכרות הרגשית (עישון בזמן מצוקה, עצבנות, שמחה, דאגה וכו'). האבחון מאפשר מיקוד בהיבטים השונים של ההתמכרות והתמודדות עמם תוך כדי תהליך הגמילה.

ד"ר קוינט: "מטרת הטיפול התרופתי היא לעזור למטופל שמציג תסמיני גמילה מניקוטין וכן לשם הורדת ה'חשק' הפיזיולוגי לעישון תוך כדי תהליך הגמילה. במקביל מתמקד הצוות המטפל בטיפול ההתנהגותי-קוגניטיבי שבמסגרתו מעודדים את המטופל/ת 'לשבור' את הרגלי העישון הייחודיים שלו או שלה. המטרה היא שהמטופל ישלוט וינהל את העישון, ולא ההפך. זהו הצעד הראשון לגמילה מוצלחת.

"גמילה מעישון המתנהלת בין כותלי בית החולים, במכון שמתמחה בטיפול במחלות נשימה וריאה, מהווה להערכתנו יתרון על פני מכונים שונים אחרים. כמו כן, הפעלת צוות שלם הפועל יחד עם הנגמל ולמענו הוא צעד שאיננו קיים במקום אחר".

עוד נמסר מ"הדסה", כי שירות הסדנאות להפסקת עישון והתרופות המסייעות לשם כך נכללים כבר בסל הבריאות. תהליך הטיפול הקבוצתי המשולב מורכב מארבעה עד שישה מפגשים שבועיים.

"מאחר שהטיפול הקבוצתי לא מתאים למגוון המטופלים", ציין עוד ד"ר קוינט, "הדסה בנתה תכנית טיפול פרטנית ואישית. המטופל הוא זה שנמצא במרכז תהליך הגמילה מעישון. הוא החוליה המרכזית בטיפול. אולם ללא רצונו והירתמותו המלאה למשימה, אין אפשרות להיגמל מעישון. מי שבאמת מחליט שהוא מעוניין להפסיק לעשן ומתקשה בכך מכל סיבה שהיא - הצוות יסייע ויתמוך בו".

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "הדסה",  גמילה מעישון,  ד"ר רותם קוינט,  גמילה
תגובות