• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
מחקרים

ריצוף מטגנומי של המיקרוביום מדרכי האוויר העליונות בחולי COPD מגלה שינוים פונקציונאליים הקשורים בחומרת המחלה

ריצוף מטגנומי של המיקרוביום מדרכי האוויר העליונות בחולי COPD מדגים הבדלים בשיעור חיידקים מסויימים העלול להיות קשור בנטייה להחמרות נשימתיות בחולים אלו

07.03.2016, 11:43
ריצוף דנ"א (צילום: אילוסטרציה)

COPD הינה גורם תחלואה ותמותה משמעותי ברחבי העולם. המיקרוביום הקשור למחלה זו יכול להיות מרכיב חשוב, עם כי מחקרים שבוצעו עד היום התבססו על ריצוף של הגן 16S rRNA והעלו תוצאות לא חד משמעיות. במחקר זה, עשו החוקרים שימוש בריצוף מטגנומי של המיקרוביום מדרכי האוויר העליונות (UBT) בחולי COPD והדגימו שינויים פונקציונליים הקושרים לחומרת המחלה. המטגנום החיידקי מכיח של 8 חולי COPD לעומת 10 מעשנים בריאים (בקרה) רוצף והעלה שינויים משמעותיים בריכוז חיידקים מסויימים, בעיקר מגנוס סטרפטוקוקוס. היכולת הפונקציונלית של המיקרוביום מ COPD UBT מצביע על עליה בצמיחת חיידקים, אשר יכולה להיות מאפיין חשוב בהחמרות הנגרמות על ידי חיידקים. אנליזות רגרסיה הראו קשר בין חומרת ה COPD (לפי FEV1%) עם ריכוז המצאות פנאומוקוק וירידה ביכולת המטבוליזם של חומצה סיאלית של החיידק.

מחקר זה מדגים כי COPD UBT מיקרוביום יכול לשמש לחלוקת המטופלים לקבוצות סיכון, פיתוח כלי מעקב וטיפול.

מקור:

PLoS One. 2016 Feb 12;11(2):e0149095. doi: 10.1371/journal.pone.0149095. eCollection 2016.
Metagenomic Sequencing of the Chronic Obstructive Pulmonary Disease Upper Bronchial Tract Microbiome Reveals Functional Changes Associated with Disease Severity.Cameron SJ1, Lewis KE2,3, Huws SA1, Lin W1, Hegarty MJ1, Lewis PD3, Mur LA1, Pachebat JA1.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26872143

נושאים קשורים:  מחקרים,  COPD,  מיקרוביום,  סטרפטוקוקוס