• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

"שערי צדק": בדיקת תפקודי ריאה ללא עלות כדי לאבחן חשד ל-COPD

לדברי מנהל מכון הריאות בבית החולים, פרופ' גבריאל איזביצקי, למרות ההשלכות הבריאותיות החמורות של המחלה, היא עדיין בתת-אבחון משמעותי בקרב הציבור

צילום רנטגן של חולה COPD (צילום: אילוסטרציה)
צילום רנטגן של חולה COPD (צילום: אילוסטרציה)

"מדי שנה מתים ביראל ממחלת ריאות חסימתית כרונית, COPD, כ-3,000 בני אדם, ולמרות ההשלכות הבריאותיות החמורות של המחלה, היא סובלת מתת-אבחנה משמעותית"; כך אמר אתמול (א') מנהל מכון הריאות במרכז הרפואי "שערי צדק", פרופסור גבריאל איזביצקי.

ביוזמת פרופ' איזביצקי החל בית החולים להזמין, במיוחד מקרב מעשנים, מטופלים שיעברו בדיקות לתפקודי ריאה ללא עלות, כדי לזהות אצל מי מהם קיים חשד להופעת המחלה.

בשבוע שעבר צוין ברחבי העולם יום המודעות הבינלאומי ל-COPD. מדובר במחלה חסימתית של דרכי הנשימה, המתבטאת בקוצר נשימה, שיעול ו/או ליחה. המיזם החדש ב"שערי צדק" נעשה בנוסף לימי בדיקות מרוכזים למטופלים בסיכון גבוה. אצל כ-20% מהנבדקים עד כה התעורר חשד לגבי COPD.

פרופסור איזביצקי ציין, כי הבדיקה עצמה נמשכת כ-7 דקות בלבד. היא כוללת גם מילוי שאלון ובו רק חמש שאלות. בנוסף לבדיקה יבוצע מעקב לשם בדיקת המשך וטיפול.

"שיעור גבוה מהמטופלים שהסתמן אצלם חשד למחלת ריאות חסימתית כרונית נגמלו לחלוטין מעישון בעקבות הבדיקה הזאת, ורבים מבין אלו שלא נגמלו הפחיתו משמעותית את צריכת הסיגריות", אמר פרופ' איזביצקי.

לדבריו, "תוצאות הבדיקה מעידות על היעילות ועל היכולת של מרכזים רפואיים ברחבי העולם לסייע בהפחתת שיעור המעשנים הסובלים ממחלת ריאות חסימתית כרונית בעזרת בדיקה פשוטה שעלותה נמוכה"

פרופ' איזביצקי הציג נתונים בנושא ודיווח על המיזם בכנס האיגוד האירופי לרפואת ריאות (ERS).

במכון למחלות ריאות ב"שערי צדק" ניתנים אבחונים וטיפולים לכל מחלות הריאה בחולים מאושפזים ואמבולטוריים. הוא גם מפעיל מרפאות ייעודיות ובהן מרפאה לטיפול במחלות ריאה הקשורות לעישון אקטיבי או פסיבי, טיפול בגמילה מעישון, אסתמה, COPD יתר לחץ דם ריאתי ועוד.

נושאים קשורים:  חדשות,  COPD,  אבחון,  פרופסור גבריאל איזביצקי,  המרכז הרפואי "שערי צדק",  תפקודי ריאה
תגובות