• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

מחקר ב"סורוקה": סופות אבק מעלות ב-17% את מספר האשפוזים בבית החולים

מדובר בממצאים ראשוניים ממחקר המתנהל באזור הדרום; החוקרים מצאו קשר בין סופות אבק לבין תחלואת COPD ויתר לחץ דם

סופת אבק בישראל (צילום: פלאש 90)

ממצאים ראשוניים של מחקר הנעשה במרכז למחקרים קליניים ב"סורוקה" מעלים, כי בימים של סופות אבק עולה שיעור האשפוזים בבית החולים בבאר שבע ב-17%, בעיקר בקרב חולי COPDע(Chronic Obstructive Pulmonary Disease).

מחקר נוסף הנעשה בימים אלה בוחן את השפעת החשיפה קצרת-הטווח וארוכת-הטווח לזיהום אוויר בעקבות סופות אבק ואובך על תחלואה קרדיו-וסקולרית, סוכרת, עלייה ברמות השומנים בדם ויתר לחץ דם.

שיעורי זיהום האוויר במקומות שונים בישראל הגיעו בימים האחרונים עד כדי פי 40 ו-60 מהמצב הרגיל

את המחקרים מוביל פרופסור ויקטור נובק, מנהל המרכז למחקרים קליניים בסורוקה, והם נעשים בשיתוף הפקולטה למדעי הבריאות והמחלקה לגיאוגרפיה באוניברסיטת בן גוריון בבאר-שבע.

הרלבנטיות של מחקרים אלו הועצמה על רקע סופת האבק שפקדה את ישראל בימים האחרונים, בעוצמה ובמשך שלא נרשמו קרוב ל-5 שנים. שיעורי זיהום האוויר במקומות שונים הגיעו עד כדי פי 40 ו-60 מהמצב הרגיל.

המחקרים בוחנים את הקשר בין סופות האבק, שמעלות את שיעור החלקיקים הנשימים המזיקים, בעיקר בקרב תושבי הדרום והנגב, לבין תחלואה.

פרופסור נובק מסר, כי מטרת המחקרים היא להרחיב את הבנת הקשר בין חשיפה לזיהומי האוויר לבין השפעתם על הבריאות, מה שיאפשר הבנה טובה יותר של מחלות נשימה וכיצד לספק דרכי התערבות רפואית כדי למנוע או לצמצם את החמרתן.

נושאים קשורים:  חדשות,  סופות אבק,  זיהום אוויר,  תחלואה,  COPD,  מחלות ריאות,  יתר לחץ דם
תגובות