• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
אלרגיה

טיפול חדש בעזרת הנוגדן האנושי AMG 157 עשוי להיות יעיל לטיפול באסתמה אלרגית

מחקר מצא, כי נוגדן כנגד Thymic Stromal Lymphopoietin מסייע לפחית את הכיווץ הברונכיאלי ואת מדדי הדלקת

28.05.2014, 09:22
טיפול באסתמה (צילום: אילוסטרציה)
טיפול באסתמה (צילום: אילוסטרציה)

אסתמה היא מחלה כרונית של דרכי האוויר, המאופיינת באפיזודות חוזרות של צפצופים, קוצר נשימה ושיעול. לאלרגנים נשאפים יש תפקיד בעירור התלקחות אסתמה בחולים עם אסתמה אטופית. מבחן תיגר לאלרגן נשאף משמש להערכת תגובה לאלרגנים נשאפים.

TSLPי (Thymic Stromal Lymphopoietin) הוא ציטוקין שמופרש מתאי האפיתל ויש לו תפקיד בתגובה החיסונית הדלקתית האלרגית. AMG 157 הוא נוגדן אנושי כנגד TSLP. במחקר זה ביקשו חוקרים לבדוק אם AMG 157 מועיל לחולים עם אסתמה אלרגית.

31 מטופלים עם אסתמה אלרגית קלה חולקו באופן רנדומלי מבוקר כפול סמיות לקבלת זריקה אחת לחודש של AMG 157 או של פלסבו למשך 3 חודשים. מבחן תיגר אלרגני בוצע בימים 42 ו-84 כדי לבדוק את מידת ההשפעה של הטיפול על FEV1. בנוסף, נבדק שיעור ה-NO באוויר הננשף, כמות האיוזינופילים בדם ובליחה ותגובתיות היתר של דרכי האוויר.

החוקרים מצאו ש-AMG 157 החליש את התגובתיות האלרגית כמעט בכל המדדים בתגובה האסתמטית המוקדמת והמאוחרת. אחוז ההפחתה המקסימלי ב-FEV1, בעת תגובה מאוחרת, היה קטן יותר ב-34% בקבוצת הטיפול לעומת פלסבו ביום 42 (P=0.09), וב-45.9% קטן יותר ביום 84 (P=0.02). בנוסף לחולים בקבוצת הטיפול, היתה ירידה משמעותית ברמה האיוזינופילים בדם ובליחה לפני ואחרי מבחן תיגר האלרגן וכן בשיעור ה-NO הנשאף.

נרשמו 15 תופעות לוואי במהלך הטיפול ב-AMG 157 לעומת 12 בפלסבו. ללא תופעות לוואי חמורות.

החוקרים סיכמו, כי שהטיפול ב-AMG 157 מפחית כיווץ ברונכיאלי שנגרם כתוצאה מחשיפה לאלרגן נשאף, וכן משפר את כל מדדי התגובה הדלקתית. אולם בשלב זה של המחקר, אין החוקרים יכולים לומר מה יהיה ערכו הקליני של טיפול זה, ודרושים מחקרי המשך.

ערכה: ד"ר שירי אלפרט

מקור:
Gauvreau GM, O'Byrne PM, Boulet L-P, et al. Effects of an Anti-TSLP Antibody on Allergen-Induced Asthmatic Responses. N Engl J Med. Published before printing. May 20, 2014. DOI: 10.1056/NEJMoa1402895

נושאים קשורים:  אלרגיה,  אסתמה,  TSLP,  AMG 157,  נוגדן,  מחקרים
תגובות