• יו"ר: פרופ' יוחאי אדיר
  • מזכיר ונציג ישראל ב-ERS: ד"ר אמיר בר שי
  • גזברית: ד"ר דניאל בן דיין
  • חברת ועד, עורכת האתר: ד"ר מיכל שטיינברג
  • חבר ועד: ד"ר דרור רוזנגרטן
חדשות

אוני' תל אביב: נחשף מנגנון ביולוגי שאחראי לאלרגיות ולאסתמה

את המחקר הוביל צוות מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה, בהשתתפות רופאים מבית החולים לילדים בסינסינטי; עשוי לפתח טיפולים חדשים

מחקר משותף לפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב, ליחידה לאלרגיה ואימונולוגיה בבית החולים לילדים בסינסינטי, ארה"ב ולמכון ויצמן ברחובות, חושף את המנגנון הביולוגי העומד מאחורי התמיינותם של תאי הדם הלבנים אאוזינופילים (Eosinophils) – שאחראים לרבים מתסמיני מחלות דלקתיות כרוניות כגון אסתמה, אלרגיות ומחלות מעי דלקתיות. על המחקר, אותו הוביל ד"ר אריאל מוניץ מהפקולטה לרפואה בת"א, דיווח אתמול כתב העת Nature Immunology.

"אאוזינופילים הם תאים שבמצב נורמלי מתפתחים במח העצם, נכנסים לזרם הדם ומשם לרקמות הריריות", הסביר ד"ר מוניץ, "אצל אנשים בריאים אחוז האאוזינופילים בדם נמוך יחסית, בערך 2%-5% מכלל התאים הלבנים. לעומת זאת, אצל חולים במחלות אלרגיות, ובמיוחד חולי אסתמה, ריכוז האאוזינופילים עולה משמעותית".

במחלת אסתמה, האאוזינופילים העודפים מתמיינים במח העצם, נכנסים למחזור הדם ומגיעים לריאות – שם הם משחררים מולקולות רעילות הגורמות באופן ישיר או עקיף לנזק רקמתי, לקוצר נשימה או להפרשת ריר. מסיבה זו, האאוזינופילים משמשים כיום מטרה פרמקולוגית לטיפול בחולי אסתמה. כמה תרופות ניסיוניות מנסות לדכא את התמיינותם במח העצם או את נדידתם ממח העצם לריאות – רובן ככולן פועלות על-ידי דיכוי החלבון IL-5, המעודד את ייצור האאוזינופילים.

עד היום, חלבון זה היה הגורם היחיד שהמדע והרפואה הכירו כגורם המשפיע על התמיינות האאוזינופילים.

ואולם, במחקר החדש זוהו שני חלבונים נוספים הממלאים תפקיד מכריע בהתמיינות האאוזינופילים. ד"ר מוניץ: "גילינו שהחלבון PIR-B מבקר ומפקח על יצור האאוזינופילים במח העצם. זה חלבון ידוע, המתבטא בתאי דם לבנים נוספים. עד היום איש לא קשר אותו לייצור אאוזינופילים, או לתהליך ההתמיינות של תאי הדם הלבנים".

לדבריו, "התחלנו לחקור את PIR-B אחרי שזיהינו שהוא מתבטא ברמות חריגות בתאי אאוזינופילים, ובמיוחד באאוזינופילים שלקחנו מעכברים שחלו באסתמה, כמו בני-אדם. כשניסינו לגדל במעבדה אאוזינופילים ממח העצם של עכבר בריא וממח העצם של עכבר ללא PIR-B, גילינו שכל האאוזינופילים שניסינו לגדל בתרביות ללא החלבון - מתו בתוך שבוע ולא התמיינו לתאים בוגרים. בשלב השני גילינו שהחלבון PIR-B מעכב פעולת חלבון אחר מאותה משפחה PIR-A המעביר לאאוזינופילים את ההוראה למות. כך נחשף מנגנון ביולוגי שלם, ייחודי: החלבון PIR-B מעכב את פעולתו הקטלנית של החלבון PIR-A בהתאם לריכוז ה IL-5, המעודד התמיינות אאוזינופילים".

למחקר החדש השפעה על הבנת התהליכים הביולוגיים שבבסיס התמיינות תאי דם לבנים בכלל, ותוצאותיו עשויות להשפיע על הטיפול העתידי במחלות דלקתיות כרוניות בפרט. כל אחד מהחלבונים שזוהו במחקר - גם החלבון המתווך המורה על הרג האאוזינופילים והחלבון המעכב את פעילותו  – יכולים לשמש מטרה חדשה לטיפול באסתמה, ופוטנציאל לטיפול בכל מחלה המערבת גיוס ושפעול אאוזינופילים. "כאשר השרינו אסתמה בעכברי מעבדה שחסרו את החלבון המעכב PIR-B, האאוזינופילים לא הגיעו לריאות. הדלקת האופיינית לאסתמה שככה משמעותית", הדגיש ד"ר מוניץ.

(להורדת המאמר המלא לחצו כאן)

בתוך כך, בכנס השנתי של הקולג' האמריקאי לאלרגיה, אסתמה ואימונולוגיה שנערך בסוף השבוע שעבר בבולטימור, ארה"ב, הוצגו פרטי מקרה ראשון מסוגו שבו ילד בן עשר, חולה לוקמיה, עבר השתלת מח עצם ובאופן מפתיע לא זו בלבד שנרפא ממחלתו, גם נרפא כליל מאלרגיה לבוטנים. לקריאת דיווח בנושא בתקשורת האמריקאית לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  אלרגיה,  אסתמה,  פקולטה לרפואה באוניברסיטת תל-אביב,  אאוזינופילים
תגובות