חדשות

טעויות אבחון: יותר נפוצות, יותר יקרות - ויותר מזיקות מטעויות טיפוליות

מחקר בנושא נערך בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס והתבסס על מאות אלפי תביעות רשלנות רפואית שבוצעו לאורך 25 שנה בארה"ב

צוות חוקרים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס בבולטימור, דיווח לכתב העת BMJ Quality and Safety,  כי כאשר ערך מטה-אנליזיה לנתונים שנאספו לאורך 25 שנים של תביעות על רשלנות רפואית בארה"ב, התברר כי טעויות האבחון הרפואי היו הנפוצות ביותר, עלו (כפיצוי) יותר כסף וגם גרמו יותר נזקים מאשר כשמדובר היה בטעויות טיפוליות. בין השנים 1986 ל-2010 קנסות על טעויות אבחון בארה"ב בלבד הסתכמו ב-38.8 מיליארד דולר.

טעויות אבחון (אילוסטרציה)

טעויות אבחון (אילוסטרציה)

"הממצאים מוכיחים כי הבעיה הגדולה ביותר לגבי בטיחות החולה היא סוגיית האבחון השגוי - הטעות שנעשתה בידי הרופאים בבחון המחלה" כתבו מחברי דו"ח הסיכום של המחקר, שהוביל הנוירולוג פרופסור דיויד ניומן-טוקר. הוא הדגיש כי "ממדי הנזק של טעות אבחון גדולים יותר מכפי שאנחנו מתארים לעצמנו".

מעל ל-350 אלף תביעות לפיצויים על רשלנות רפואית נפסקו (ושולמו לתובעים)  - כאשר 28.6 אחוז מהן היו בשל טעויות אבחון – השיעור הגבוה ביותר. בעטיין של תביעות אילו שולמו 35.2% מכלל הפיצויים על רשלנות רפואית. הטעויות הסתיימו בנכות או מוות. שיעור טעויות האבחון היה כפול מכל האחרות.

נושאים קשורים:  חדשות,  משפט,  אבחון,  אוניברסיטת ג'ונס הופקינס,  טעויות אבחון
תגובות