חדשות

חוקרים: סרטן ריאות הופך לסרטן ששיעור התמותה ממנו בקרב נשים הוא הגבוה ביותר

לפי התחזיות, ב-2013 ימותו באירופה מסרטן הריאות כמעט 83 אלף נשים. רק ב-2025 תיראה ירידה במגמת העלייה המתמשכת בתחלואת נשים ובמוות מסרטן זה

ה-Annals of Oncology דיווח בסוף השבוע כי סרטן הריאות הופך לגורם המוות המוביל בקרב נשים חולות סרטן באירופה, ו"עומד לתפוס את מקומו של סרטן השד". ה-BBC דיווח כי זו תמונת המצב כיום בבריטניה ובפולין. העלייה בתחלואה ובמקרי מוות של נשים משקפת את העובדה שנשים החלו לעשן בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20 ועתה הן משלמות את המחיר על כך.

צוות החוקרים שהציג את הנתונים, ובראשו פרופסור קרלו לה-ווקייה (Carlo La Vecchia) מאוניברסיטת מילאנו באיטליה, מעריך כי מספר מקרי המוות מסרטן ריאות בקרב נשים ימשיך להימצא במגמת עלייה בשנים הקרובות, אך נראה שמשום שפחות ופחות נשים צעירות באירופה מעשנות לעומת בנות הדור הקודם, הירידה בתחלואה ובמוות מסרטן ריאות בקרבן תחל לרדת עם הזמן.

סרטן ריאות (אילוסטרציה)

סרטן ריאות (אילוסטרציה)

לפי התחזית שהציג הצוות, כ-82,640 נשים באירופה ימותו מסרטן ריאות ב-2013. מסרטן שד צפויות למות 88,886 נשים. בסוף 2015 התמותה משני גורמי מוות אלו תהיה דומה, ואז סרטן ריאות "יתפוס את המקום הראשון".

החוקרים בחנו את הנושא ב-27 מדינות האיחוד האירופי ומיקדו את מחקרם בשש מדינות: צרפת, גרמניה, איטליה, פולין, ספרד ובריטניה. הבדיקה עסקה בכמה סוגי סרטן - קיבה, מעי, לבלב, ריאות, ערמונית, שד, רחם, שחלות, צוואר הרחם ולוקמיה. הנתונים מראים שיותר אנשים לוקים בסרטן כיוון שתוחלת חייהם עולה, אף בסך הכול פחות מתים מהמחלה לסוגיה השונים. יחד עם זאת, נמשכת העלייה במקרי מוות של נשים מסרטן ריאות בכל מדינות אירופה.

כן דיווחו החוקרים שגם במספר מקרי המוות מסרטן לבלב לא ניכרים עדיין סימני ירידה. הסיבה לכך לפי הדיווח היא שעדיין יש מעט טיפולים יעילים לסרטן זה.

"לגבי סרטן ריאות – המצב מדאיג מאוד", ציין פרופסור לה-וקייה. "זהו הסרטן היחיד מקרב סוגי הסרטן 'המרכזיים' שלא מראה סימנים כלשהם של ירידה משמעותית בהיקף התחלואה גם בעתיד וחרף העובדה שפחות ופחות אנשים מעשנים". עוד ציין כי עישון וסוכרת אחראים לכשליש מהמקרים "אבל אין אנחנו יודעים עדיין מה גורם לרוב מקרי המוות מסוגי הסרטן האחרים". הבשורה הטובה: "אנחנו מצפים ששיעור מקרי המוות מסרטן ריאות ילך וירד סביב שנת 2020 או 2025, משום שדור חדש של נשים כבר מעשן הרבה פחות או בכלל לא".

גורמי הבריאות בבריטניה הביעו דאגה מנתון אחר שעלה מהמחקר - מדי שנה 157 אלף ילדים מצטרפים לאוכלוסיית המעשנים, ועד כה לא הצליחו הרשויות וגורמי הרפואה לבלום את המגמה הזאת.

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן ריאות,  סרטן שד,  עישון
תגובות